| Hammurabi a întrebat:

Dacă cineva ți-ar oferi o rentă de 2000 euro pe lună cu condiția să nu mai muncești (nici să investești) doar să trăiești din ei și să faci doar ce-ți place, ai accepta?

40 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, asa imi extind placerile carnale si materiale laughing

| mgtow a răspuns:

Aia ar insemna BMW M3, multe femei de lux si calatorii in lume. Si asa m.as satura dar cand intervine monotonia pot pleca in America sa discut cu Matt MCullen despre robotul sexual sa il faca mai repede laughing sau modificari la masina tunning

| RAY a răspuns:

Nu,mie imi place sa imbogatesc patroni, cum sa stau eu acasa cu 2000 de euro cand pot munci 8 ore pe zi timp de 5 zile per saptamana pentru doar 1200 de ron iar restul de 700 de ron sa-i dau la conducatorul nostru iubit Dragnea si mumia aia vie de dancila, normal ca nu

| bihepi a răspuns (pentru RAY):

Bine zis happy

| Drimmero a răspuns:

Imi suna mai degraba un raspuns, nicidecum a intrebare.
Ii propun contract pe viata daca e asa darnic/a.

| Hammurabi explică (pentru Drimmero):

Pe viață, era vorba. Ai fi de acord?

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

Sa fac doar ce vreau fara munca? Trebuie sa fii batut in scufita sa nu accepti.

| Hammurabi explică (pentru Drimmero):

E, uite că unii sunt bătuți în scufiță. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu sunt sanatosi, da-le sapa in mana si pune-i sa sape 3 randuri de camp zi de zi, sa vedem daca banii brusc le devin o optiune.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man esti pe net ai uitat, aici suntem ceea ce am vrea sa fim nu ceea ce suntem

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Asta nu inseamna ca ratiunea o lasam dracu.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ratiunea nu ofera placere man, daca nu am fi emotionali ne am sinucide cu toti

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Trebuie sa existe mereu un echilibru, daca esti prea emotional, o dai in balarii, daca esti prea rational nu esti deschis catre sentimente si devii prea rece,, asa ca mai bine gandesti rational si aplici emotiile cand trebuie.

| aXy99 a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca e baiat destept investeste o mica parte din acesti bani intr-o afacere sigura, dar cu un profit modest. Poti sa ii depui la banca si traiesti bine mersi de pe urma lor, daca vrei iti continui studiile sau muncesti cativa ani, iar daca ti se acreste, stii ca ai de unde sa te intretii. Daca vrea sa ii investeasca pe toti e tare fraier, sunt sanse foarte mari sa-i piarda.

| Frank51 a răspuns:

Nu stiu cine nu ar accepta. Desi e putin probabil sa se intample, sunt 100% convins ca oricine si-ar dori asa ceva, nu depinde de cat de bogat sau sarac esti acum, cat de destept prost esti, cat de cult sau incult esti. Cei care spun ca nu accepta se mint singuri.

| SilentRain a răspuns:

Și 3000 lei ar fi suficienti, daca nu muncesc nu simt că trăiesc
Da, mi-ar place sa muncesc pentru ce-ia ce îmi place
Păcat că asta e doar o întrebare pe TPU si nu e o oferta reala

| Hammurabi explică (pentru SilentRain):

Am explicat mai sus. E o situație de viață reală.
Tu ce ai face în situația lui?

| SilentRain a răspuns (pentru Hammurabi):

Eu nu ași alerga după avere, dacă trăiesc decent și fac ce-i ce îmi place e suficient

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Si eu sunt tot de parerea lui SilentRain

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Corect. Și eu i-am spus același lucru.
"Frate, dacă ai niște bani care îți permit să trăiești superdecent până la adânci bătrâneți, de ce simți tu nevoia să vrei mai mulți?
Până acum câteva luni, munceai pe 900 de euro pe lună și erai mulțumit. Acum cu 2000 de euro pe lună pe degeaba, nu mai ești mulțumit? Vrei mai mulți? De ce?"
Pentru mine e inexplicabil. Mi-e greu să-mi imaginez ce e în mintea lui.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Lacomia asta a impins si progresul omeniri inainte, uni vreau tot mai mult, uni au banii cat sa traieasca 9 vieti mann si stii ce fac, se trezesc la ora 5 cu gandul ca banii iar cel sarac cu gandul la o bucata de paine, eu as vrea sa traiesc modest si sa stau in casa pe timp de iarna, 3 luni as vrea sa stau ca ursu in hibernare, steve jobs in ultimele zile se gandea la noul iphone desi era pe moarte, ce sens mai avea, asa e omul, ce sa faci, niciodata multumit, niciodata nu e fericit de propia lui viata de parca ar trai mai multe

| bihepi a răspuns (pentru Hammurabi):

Da, traieste decent. SINGUR. Pana la ''adanci batraneti'' va trebui sa-si intemeieze o familie, iar acei 2000 de euro nu cred ca-i vor ajunge, plus problemele prin care va trece in viata, pe care nu le va putea evita, vor fi costisitoare. Trebuie oarecum sa aiba o garantie in ceva, iar garantia aia va sta in afacerile si proiectele sale. Daca, Doamne fereste, va cadea la greu, se va baza pe asa-zisele afaceri.

| OldSoul a răspuns:

Pentru banii aia fac si videochat rolling on the floor

| Hammurabi explică:

Dacă tot v-am întrebat, să vă spun și despre ce e vorba.
Un amic de-al meu care lucrează în Belgia, a câștigat la sfârșitul anului trecut, la EuroJackpot, 1.730.000 euro.
Eu l-am sfătuit să se întoarcă în țară și să trăiască pur și simplu din banii ăștia. Cu 2000 și ceva de euro pe lună, i-ar ajunge banii până pe la vreo 95 de ani. laughing Acum are 37.
Nici n-a vrut să audă de ideea asta. Mi-a zis că el va reinvestii banii și va face afaceri.
Tare mi-e teamă că în câțiva ani, va ajunge de unde a plecat. Cam așa s-a întâmplat cu toți ăștia care au câștigat la loterii.

| anonimg a răspuns (pentru Hammurabi):

E bine sa investeasca. Dar daca nu se va gandi la saraci nu va ajunge de unde a plecat, ci va ajunge mai rau.

"Apoi le-a zis: "Vedeti si paziti-va de orice fel de lacomie de bani; caci viata cuiva nu sta in belsugul avutiei lui."
Si le-a spus pilda aceasta: "Tarina unui om bogat rodise mult.
Si el se gandea in sine si zicea: "Ce voi face? Fiindca nu mai am loc unde sa-mi strang roadele."
"Iata", a zis el, "ce voi face: imi voi strica granarele si voi zidi altele mai mari; acolo voi strange toate roadele si toate bunatatile mele;
si voi zice sufletului meu: "Suflete, ai multe bunatati stranse pentru multi ani; odihneste-te, mananca, bea si inveseleste-te!"
Dar Dumnezeu i-a zis: "Nebunule! Chiar in noaptea aceasta ti se va cere inapoi sufletul; si lucrurile pe care le-ai pregatit ale cui vor fi?"
Tot asa este si cu cel ce isi aduna comori pentru el, si nu se imbogateste fata de Dumnezeu." (Luca.12:15-21)

| RainmakerX a răspuns:

Cu 2000 de euro ar sta acasa si sotia, nu numai eu laughing
Sa fim seriosi acum, daca am chef de munca nu ma impiedica nimeni sa fac voluntariat.

| aXy99 a răspuns:

Da!

| sofisis a răspuns:

Nu. Imi place sa muncesc.

| SG1995 a răspuns:

Da, why not.

| Plato a răspuns:

Nu, e urat sa nu ai niciun scop in viata. Te urasti sa nu ai nicio utilitate, cred eu.

| Lioana a răspuns:

Da. Sunt multe lucruri de facut in afara de a-ti bate capul cum sa faci bani.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Exact.
Dacă aș avea o sursă de venit care să-mi permită să nu mai muncesc, probabil aș fi pictor, poet, cântăreț, orice mi-ar trece prin minte. laughing
Aș avea atâtea de făcut încât ar fi imposibil să-mi treacă măcar o secundă prin minte că trăiesc degeaba.
Nu înțeleg de ce "a avea un scop în viață" trebuie să fie neapărat legat de un loc de muncă, o profesie sau o carieră. Mai există și altele în viața asta.

Răspuns utilizator avertizat
| syd2 a răspuns:

Nu nu, eu vreau milioane.

| Superior a răspuns:

Da,garantat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam viata e destul de simpla, investesti, Scoti, investesti inapoi - nu *** banii
E cam o diferenta intre a cheltui banii si nu muncesti nimic, si a FACE bani in timp ce belesti cariciu producand sursa singura. Parca suna la ureche mai ok.
2000 euro cheltuiti lunar, mi se pare o viata destul de hedonistica. degeaba in multe cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Statul finlandez a propus ca toti cetatenii ce accepta, sa primeasca pana in 700 euro/luna fara sa munceasca. Doar pentru ca sunt cetateni. Normal ca legea a fost respinsa de popor.
PS: As accepta si 2000 lei daca as avea casa mea. Sa fie soare, s-am hrana si apa. Nu-s greu de fericit!

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai la ei sub 700 de euro pe luna este foarte putin, la noi nu.
Sa nu mai zic ca ar fi fost imposibil de realizat daca multa lume ar fi acceptat.

| OrdanKarris a răspuns:

Evident ca as accepta, fara discutii. Mai mult timp pentru citit, facut sala si cultivarea sinelui in general. As accepta fara suflare.