| AndreeaWTS a întrebat:

Dacă cineva ți-ar oferi 8.560 euro lunar, nelimitat, cu condițiile :
- să renunți la orice alte câștiguri, de orice fel
- să trăiești și să te mulțumești doar cu suma lunară respectivă.
Ai accepta?

55 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Normal ca da. Oricum multi dintre noi isi castiga banii doar din job. Sa vi acum cu o oferta de 8560 de euro, nu vad de ce te-ai mai chinui sa faci extra din alta parte.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Sincer nu pentru ca as renunta la job-ul pe care il iubesc ( si urasc in acelasi timp ). Nu m-as vedea facand altceva in afara de armata si daca nu as mai face asta m-as distruge eu ca om, mi-as lua campii la propriu

| Apokales a răspuns:

As fi tentat sa spun ca da, dar ai zis castiguri de orice fel. Ce inseamna castiguri de orice fel? Te referi la orice fel de castig material in afara sumei de 8.560 de euro? Sau cum?

| AndreeaWTS explică (pentru Apokales):

Da. Să te mulțumești doar cu suma asta lunară, fără alt fel de câștig material.

| Apokales a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Ma multumesc si cu mai putin, deci da. Plus ca suma este mai mult decat as putea castiga vreodata in viata asta dintr-un job. Iar o afacere nu mi-as face vreodata, nu am organul asta inca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curiozitatea mea ar fi de ce tocmai suma asta?

Dacă m-aș limita la suma asta ar însemna nu doar că mă limitez dar și că depind de banii primiți din partea cuiva, bani pe care nu-i merit și pentru care nu am făcut nimic, ceea ce înseamnă că nu voi știi să fiu responsabil sau mai ales responsabil financiar și îmi voi cheltui banii in mod eronat

Nu aș accepta, daca nu sunt in stare să-mi câștig existența singur și să fiu independent, nu vad ce sens are viața mea pe pământ

Succes!

| Florin9Florin9 a răspuns:

Sună tentant big grin

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Eram sigur ca vine unul cu principii solide laughing. Si daca iei banii si donezi 7.000 de euro familiilor sarace, cum ar fi? Sa donezi cate 2000 de lei la cate o familie, ajuti 16 familii sarace lunar. Si cu restul de bani traiesti si ii investesti in tine. Acum viata ta are un sens pentru ca depind alte 16 familii foarte sarace si poti sta linistit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca se recalculeaza anual raportat la rata inflatiei

| FreddieM a răspuns:

Intrebarea ta nu e completa draga Andrea. Ai vrea sa adaugi niste detalii?
8560 de euro in Romania sau in alta tara si daca da, care ar fi aceea? Apoi, salariu asta e brut sau net?
Mi se ofera banii astia indiferent de competentele mele? E activitate legala, ilegala? Ce trebuie sa fac pentru ei?
Cum adica,, nelimitat''? Adica fara sa semnezi un contract?
Mersi de lamuriri.

| AndreeaWTS explică (pentru FreddieM):

În România. Bani în mână.
Ai primi banii ăștia lunar în schimbul renunțării la orice fel de activitate care ar produce valoare sau alt venit.
Să-ți trăiești viața liniar, dar cum vrei tu, pe baza acestei sume.

| FreddieM a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Mersi pentru replay. Dar mai ramane o intrebare daca esti draguta sa-mi raspunzi. Ce ar trebui sa fac pentru banii astia si mai ales, te rog sa dezlegi un alt mister. De ce precis suma asta?
Cheers si o zi minunata.

| AndreeaWTS explică (pentru suntserios):

Ar fi riscul tău dacă se devalorizează euro sau dispare ca monedă. laughing

| CostinAlamariu a răspuns:

Interesanta intrebare.

Clar as lua banii. Si as putea si sa muncesc doar ca voluntar. As putea sa ajut foarte multa lume muncind pe nimic.

| AndreeaWTS explică (pentru FreddieM):

N-ar trebui să faci nimic. Necondiționat.
Asta e suma în discuție. Nici mai mult, nici mai puțin.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AndreeaWTS):

E complicat atunci
trebuie sa calculez cat pot investi din banii aia in 10 ani ca dupa aia nu stii cat mai valoreaza 8k euro

| FreddieM a răspuns (pentru suntserios):

Nu poti genera alti bani din venitul asta. Poti doar sa-i cheltui. Parca asa cerea anuntul.

| AndreeaWTS explică (pentru suntserios):

Una dintre condiții e să renunți la orice alt venit.
Actual sau viitor.
Investițiile presupun un plusvenit. Nu merge.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Atunci nu

| Drimmero a răspuns:

Si de unde stie persoana aia ca nu mai fac bani si din alte surse, doar nu pune paparazzi pe mine. Poate mai bag si la pariuri o parte din banii aia, n-are de unde sa stie, zic si eu. Eu as accepta, dar voi cauta sa-i maresc.

| AndreeaWTS explică (pentru Drimmero):

Gândește-te puțin. Sunt niște bani care ți se oferă gratis. Pe o perioadă nelimitată.
Nu ai de unde să știi dacă cineva verifică dacă sau nu dacă respecți condițiile.
Ai risca să pierzi banii ăștia, doar încercând să încalci condițiile?

| Drimmero a răspuns (pentru AndreeaWTS):

Banii astia nu i-am castigat niciodata pe luna, deci stiu cum e fara ei, daca nu-i mai castig nici asa iar nu e nicio tragedie, voi ''risca'' sa-i maresc. Oricum scenariul tau nu are cum sa existe, e doar o joaca de ipoteze.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca as putea sa renunt oricand, da.

| DenqOO a răspuns:

Nu ai specificat daca din ce am ramas dintr-o luna, se raporteaza. Daca se raporteaza, pot spune un mare DA. Chiar si daca nu, cred ca tot da as spune. Daca as face un calcul fata de salariul mediu pe economie de acum si as pune o rata a inflatiei de 5% (cam cat e maximul) tot nu as ajunge sa depaseasca aceea suma

| AndreeaWTS explică (pentru DoarBogdan):

Nu.
Ar fi considerat un "mod de viață" ales.
(cu toate că, logic, dacă încalci regulile, se întrerupe totul)

| AndreeaWTS explică (pentru DenqOO):

Banii primiți sunt ai tăi, nu-ți mai ia nimeni nimic înapoi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ai primi banii aia si ai putea sa faci de exemplu voluntariat. Gen faci o tabara de supravietuire prin munti pe undeva atasata unui ONG. O sa mergi pe zero, eventual din suma aia primita o sa cheltui o parte ca sa tii tabara pe linia de plutire, si o sa faci ceva misto. Eventual o tabara de pregatire paramilitara pentru aia de la AUR, haha.
>> Ca sa raspund si eu la intrebare, m-as multumi, INSA din suma asta as folosi in medie maxim 2000 pentru nevoi personale, restul i-as investi si profiturile le-as dona. Merge?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FreddieM):

Deci ea zice "8.560 euro lunar" si tu vii cu net/brut. Serios? Geezus...

| sierra1 a răspuns:

Ce bine-ar fi de n-ar fi rău, așa-i?