| Jora_Alexandruemilian_1990 a întrebat:

Dacă doua persoane stau fata in fata iar una dintre ele se uita înspre nord, logic ar fi ca cealaltă se uita înspre sud pentru a-l putea vedea. Dar acum întrebarea este: dacă cele doua se afla pe de o parte și cealaltă a polului nord, persoanele respective in ce direcție se uita pentru a se putea vedea? Teoretic, nu se pot uita ambele înspre nord deoarece nu ar putea sta fata in fata

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se pot vedea.

| Hammurabi a răspuns:

Păi de ce teoretic nu se pot uita ambele înspre nord și să stea și față în față?
Că doar tu le-ai plasat prin ipoteză de-o parte și de cealaltă a polului nord?
Nu poți stabili o ipoteză iar în propoziția următoare să o negi. laughing))

| DorelExpertu a răspuns:

Eh, punem cateva oglinzi si rezolvam problema.