| Hammurabi a întrebat:

Dacă eşti o fire optimistă şi obişnuieşti să fii mai tot timpul vesel şi să zâmbeşti sau să râzi, poate lucrul ăsta sa-i deranjeze pe alții?

Răspuns Apreciat de Editori
| Lioana a răspuns:

Pe oamenii rationali si pozitivi n-ar trebui sa-i deranjeze o persoana optimista si zambitoare. Astfel de persoane sunt rare si aduc bunadispozitie celor din jurul lor. Zambetul este molipsitor. Zambind ii faci si pe altii sa zambeasca iar acest lucru le produce endorfine si le creaza o stare de bine.
Din pacate exista si oameni care se simt deranjati de bucuria transmisa de altii. Poate pentru ca se simt foarte afundati in tristete si pesimism si si-au acceptat aceasta stare ca fiind una normala si potrivita pentru aceasta viata. Nu se lupta cu tristetea din ei ci o accepta si o fac regula de baza.
Nu ai ce face. Oricum ai fi, cineva tot va fi nemultumit. Asa e lumea asta. Nu poti sa-i multumesti pe toti. Tu fii asa cum te simti tu cel mai bine.
Totusi sunt situatii in care nu ar trebui sa arati veselie ci doar optimism. Nu fii vesel in preajma unei persoane care a suferit o drama. In aceste cazuri trebuie respectata tristetea persoanei. Trebuie sa-ti dozezi veselia astfel incat sa nu deranjeze.

12 răspunsuri:
| nao13 a răspuns:

Pe cei care nu te plac. Dar nu ar trebui să te intereseze asta. Fii zâmbitor în continuare.

| J0B0MAT a răspuns:

Oamenii se pot deranja din tot felul de chestii minore. Dar nu ar trebui să îţi pese.

| mgtow a răspuns:

Pe dusmani ii deranjeaza

| sofisis a răspuns:

Dap. Sunt persoane care vor ca toti sa fie posomorati. Ii face pe ei sa nu se mai concentreze asupra problemelor lor.

| SilentRain a răspuns:

Da, eu sunt genul ăla de om și chiar mă enervează oamenii prea fericiți

| Hammurabi explică (pentru SilentRain):

Adică genul ăla "Eu nu sunt supărată că n-am eu bani, sunt supărată că au alții" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde daca esti chiar optimist nu ar avea cum sa-i deranjeze, dar daca esti vesel si râzi tot timpul doar pentru a masca tristetea interioara, Probabil ca-i deranjeaza.

| RAY a răspuns:

Pe alti i vei deranja mereu,societatea romaneasca este o societate foarte uracioasa, plina de ura, vezi si pe Youtube cat hate este si pe aici, numai vorbesc de rapoarte, romanii sunt crestini cu numele dar plini de ura in suflet, asta e adevarul, romanii se urasc, se barfesc intre ei, asta e realitatea, deci aici orice ai face o sa te urasca alti

| OldSoul a răspuns:

Da, ii deranjeaza pe cei care traiesc in pesimist si nu-ti inteleg libertatea si bucuria, de asta de cele mai multe ori vor veni sa te convinga ca ceea ce faci tu e gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că singurii pe care i-ar deranja sunt cei frustrați şi invidioşi care nu au ceea ce îşi doresc. Dacă mijloacele prin care ai ajuns la acea fericire au fost cinstite, fără să faci rău nimănui, nu văd de ce altceva i-ar deranja pe cei din jur.

| Maria3458 a răspuns:

Nu daca te simti bine in pielea ta move on

| IoanaRoman09 a răspuns:

Hmmm...da