| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi dau demisia de la locul de munca, in ziua in care semnez foaia ca nu mai vreau sa lucrez, este totul gata? Sau tot mai trebuie sa merg cateva zile?

3 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Depinde de tine, in mod normal te mai duci cateva zile
Sau poti sa nu te mai duci deloc dupa ce iti ei bani, varianta asta e un pic mai nesimtita.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Depinde unde lucrezi, daca esti la un patron de obicei nu semnezi nimic. Spui la revedere si gata, dar asta numai dupa ce l-ai anuntat din ce data nu mai vrei sa lucrezi.
La firmele mai mari, semnezi un contract si trebuie sa mai stai 2 saptamani cred, daca nu te mai duci ca un nesimtit pai nu te platesc pe zilele alea, nu se intampla altceva nimic. Sau poti sa iti dai demisia la zi. Oricum chestiile aste ti le vor spune si ei, de multe ori mai trebuie sa mai stai perioada aia de 2 saptamani pana gasesc pe altcineva, daca nu vrei le spui.

| gheorghe699 a răspuns:

In mod normal, esti in preaviz, perioada in care mergi la serviciu, doar in cazul in care ai fost disponibilizat si ..perioada de preaviz, devine perioada de cautare a unui job la sugestia celui care te-a disponibilizat