| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi fac un cont bancar pe care sa imi pun salariul, pot sa pun acolo si bani proveniti din alte surse? As vrea ca pe langa salariu sa imi pun si banii castigati din site-uri monetizate gen Youtube si altele.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur ca poti.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, acest cont nu este unul special pentrru salar. Astfel poți să îl folosești ca un cont curent obișnuit și să faci orice operații cu el.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Banii din salariu vor fi virați in cont de către firma la care lucrezi. Dar cei proveniți din alte surse cine ii virează? Daca ii depui tu nu e ok deoarece in cont nu este indicat sa păstrezi banii ci in depozite cu dobândă.

| Gusticel a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Banii proveniti din alte surse ii transfer eu singura de pe site in contul bancar, si dupa merg la banca si ii scot. Nu ii pot scoate decat prin cont bancar.

| Gusticel a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Am fost azi la ING dar nu mi-am mai facut niciun cont. Femeia de acolo m-a luat la intrebari... daca sunt angajata, din ce sursa provin banii pe care vreau sa ii pun in cont si altele... Si cum momentan nu am job, am plecat de acolo si nu am mai facut nimic.
Ma gandeam ca daca imi gasesc un job si ma duc la banca iar si le zic ca imi trebuie contul ca sa imi pun salariul in el, nu o sa ma mai interogheze atata. Si dupa ce obtin contul, il folosesc si pentru salariu si pentru banii din alte surse.

| Gusticel a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nici nu am auzit prea bine ce mi-a zis femeia aia, ca avea masca pe gura si abia vorbea.

| Gusticel a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Gen, oricum imi trebuia un job, ca ne cere sa facem practica la facultate, si asa impusc 3 iepuri deodata. laughing

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Gusticel):

Succes!

| suntserios a răspuns (pentru Gusticel):

Pai normal ca te a intrebat.
E o directiva europeana prin care bancile trebuie sa stie sursa principala a banilor care intra in contul tau. Asta nu inseamna ca trebuie sa il folosesti exclusiv pentru incasat salariu

| Gusticel a răspuns (pentru suntserios):

Ok. Si ce pot sa ii zic daca ma intreaba de sursa banilor, in afara de salariu? Merge sa ii zic ca ii primesc de la un unchi din strainatate?

| suntserios a răspuns (pentru Gusticel):

E suficient sa spui sursa principala si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este contul tău, nu contul firmei. Normal ca poți.

| AndrElle a răspuns:

Da.