| anonim_4396 a întrebat:

Daca in copilărie ai fost agresat fizic de parinti (mama/tata depinde de caz) si la adolescenta esti agresat verbal de colegii de la scoala poţi dezvolta boli psihice? Daca da, care sunt?

Răspuns Câştigător
| BadAngel3 a răspuns:

In timp, din cauza traumelor sever suferite se poate dezvolta asa-zisa "dissociative identity disorder". Ceea ce se traduce pe romana ca "personalitati multiple".

Dar ca si alte traume, de exemplu, persoana respectiva ar putea suferi in timp de depresie sau/si anxietate.
De altfel, ar putea deveni rece si distanta, inchisa in sine, fiindu-i greu sa comunice cu ceilalti. Mai ales despre el/ea in sine.
S-ar putea sa devina mai indiferenta, acordand o minima sau chiar inexistenta atentie a ceea ce se intampla in jur.
Pot aparea probleme cu increderea fata de ceilalti.
Scepticism excesiv si posibil sa se afle prezenta mai mereu a o stare de nervozitate, mai ales in situatiile inconfortabile sau pe care nu le poate controla.
S-ar putea face simtita o oboseala continua, chiar daca ai dormit seara trecuta corespunzator. Si seara urmatoare. Si tot asa.
Persoana x ar putea fi sensibila in legatura cu agresiunea atat fizica cat si verbala, chiar daca asta se intampla asupra ei sau nu. Pur si simplu, sa vada un conflict in fata sa, chiar daca ea nu e implicata, ar fi prea mult. Unora le vina se planga, altii se panicheaza. Iar altii se simt mult prea inconfortabil sa se afle in aceeasi incapere/arie.
Si tipetele pot sa fie deranjante. Sau sunetele pur si simplu galagioase.
O sa fie zile cand apetitul ori scade, ori e mai crescut decat de obicei.
S-ar putea ca persoana x de altfel sa se simta nesigura pe ea constant. Sau sa se desconsidere din orice punct de vedere.
Sunt si altele care au actiuni diferite. In timp ce persoana x poate e anxioasa, depresiva, tacuta, nesigura si sensibila, persoanei y ii place sa isi arate cu orice ocazie puterea si ce poate ea sa faca, nedandu-si seama ca da in penibil. Asa este cum se "apara" ea.
Violenta poate aparea. Atat verbala cat si fizica.

Stiu ca tu ai intrebat strict despre ce probleme psihice pot aparea, dar eu am preferat sa adaug si alea, pentru ca multe dintre ele sunt mai mult ca sigur urmari ale celor intamplate, desi posibil ca nu le voiaihappy

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Din punctul meu de vedere (fara cunostinte in domeniu) nu, nu poti dezvolta boli psihice, insa dupa caz, fie vei avea o incredere de sine scazuta combinata cu frica, fie vei dezvolta repulsie asupra celorlalti, sau o agresivitate marita combinata cu lipsa de empatie.
Daca stam sa analizam, lipsa de empatie poate fi si o boala psihica, deci, paradoxal, raspunsul poate fi si da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu boli, Dezvolti traume, si cu alea iti faci existenta. Dar le poti detasa de trecut si sa nu le lasi sa te afecteze pe viitor.