| Joker3134 a întrebat:

Daca iti faci RMN poate sa isi dea seama daca ai vreo problema mai grava? sau asta doar psihiatrul poate sa stie?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Se poate face encefalograma. Bolile psihice se vad si din comportamentul celui in cauza, asta daca ești sincer atunci când consulți un medic psihiatru. Chiar bolnavul își da cu seama de acest lucru si apelează la medic. Dar bolile psihice se pot vindeca 100℅ daca urmezi un stil de viață sănătos. "Minte sănătoasă in trup sanatos". E inca valabil. Trebuie doar voința.

17 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Evident. Doar ca problemele psihice nu intra aici. Sau ma rog, daca depisteaza o tumoare si asta duce la probleme psihice... tot nu intra aici big grin

| Mosotti a răspuns:

RMN si RMN functional nu ajuta in probleme psihice.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Afla despre ce e vorba medicu dupa simptome ce le zici tu. Pai ai avut halucinatii? Ca ala e episod psihotic. Sau cum? Ce episod ai avut?

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Daca nu ai avut nici o halucinatie, ala nu e episod psihotic, sa fie clar, deci nu ai asta. O fi si ce zice psihologul, nu stiu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu stiu de ce ti-a dat.
Halucinatie da, e sa vezi ceva ce nu exista sa auzi voci, sa vezi realitatea altfel de cat este, lucru care nu ai, ala e episod psihotic.

Citeste si aici:
https://www.arcadiamedical.ro/articol/episodul-psihotic-acut/

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Iti vine sa faci alea ca sa-ti faci rau? Adica simti dorinta de a-ti face rau, sau simti sa faci alea aiurea pur si simplu?

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

E posibil

| SG1995 a răspuns:

Doar daca problema e de ordin neuro-psihologica. Daca nu e psiho-somatica, o problema de ordin psihic nu apare pe RMN.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

RMN-ul poate depista o tumoare la creier, o hemoragie sau atrofierea creierului.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Joker3134):

Se poate face encefalograma. Bolile psihice se vad si din comportamentul celui in cauza, asta daca ești sincer atunci când consulți un medic psihiatru. Chiar bolnavul își da cu seama de acest lucru si apelează la medic. Dar bolile psihice se pot vindeca 100℅ daca urmezi un stil de viață sănătos. "Minte sănătoasă in trup sanatos". E inca valabil. Trebuie doar voința.

Depinde cine îl privește.
E relevant tot contextul clinic. Nu pune nimeni diagnostic doar pe baza imagisticii. De fapt sunt unii care o fac, și eșuează des. Dar nu ăsta e standardul.