| anonim_4396 a întrebat:

Daca l-ati intalni pe Eminescu ce intrebari i-ati pune?

15 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

L-as intreba cum e viata dupa moarte si daca ar fi atat de dragut incat sa imi trimita si mie un email ceva cu o sugestie pentru o poezie ca la ora asta nu am nicio inspiratiebig grin

| Silvia a răspuns:

De ce erau somnoroase pasarelele?
De ce vorbeai cu codrul?
Dupa cine suspinai "O, ramai"?
"Si daca" ai traii si acum...la fel de indragostit ai fii de Veronica Micle?

| User a răspuns:

Care e echipa ta favorita?laughing [echipa de fotbal, bineinteles]

| LoveMusic a răspuns:

Nu i`as pune niciuna laughing Pentru ca, din pacate, marele poet Mihai Eminescu nu mai este printre noi de multi aniwinking

| andreea7520 a răspuns:

Ce mai faci? Cum mai e viata ta?batting eyelashes

| Deea a răspuns:

L`as intreba daca stie toate strofele din luceafarul

| ☻☆Diana☆☻ a răspuns:

De ce ai compus atatea poezii? Ca sa-mi dea diriga compuneri?laughing

| dany4 a răspuns:

L-as intreba de ce era asa de pervers?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Risc sa intru in personajul domnului Macovei care i-a dat o piesa de 5 lei pentru a-i compune o strofa lui si unei doamne. Iata strofa'Domnule Macovei/Ptr-o piesa de 5 lei/Pup-o-n fund pe dumneaei/Si pe mine daca vrei./Trist dar asa s-a intimplat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Harciog, vorbesti serios?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai serios de atit nu se poate. E pusa chiar de un prieten de al lui, mi se pare Caragiale dar din pacate am citit de mult si nu pot sa-ti dau nimic sa gasim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce vorbiti fara rost?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@silvia.de ce erau asa de somnoroase pasarele.aici cred ca te pot ajuta sa afli raspunsul: pasarelele erau iubitele lui Eminescuwinkingwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Silvia: de pot ajuta euhappy 1.De ce erau somnoroase pasarelele? Pentru ca ii place s stea in natura, seara, si...vedea pasarelele "somnoroase" si din asta s-o inspirat. De ce vorbea cu codrul? Era pasionat de natura 3. Dac ar mai fii indragostit de Veronica Micle? Da, la fel de indragostit ca si inainte...si Veronica il iubea ff mult de asta o si murit pentru ca ii era dor de Mihail Eminovici

| simona_5367 a răspuns:

Byanca1999scumpic tu cati ani ai? Daca nu sti cine erau pasarele, mai bine taci!