| Meme10Meme a întrebat:

Daca limba "moldoveneasca" e alta limba, cum inteleg aia ce zicem?

9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Păi e foarte asemănătoare.

| Meme10Meme explică (pentru Freya1):

Nu ca e asemanatoare, dar e aceeasi limba!

| Freya1 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Probabil într-adevăr e dialectul diferit.

| Meme10Meme explică (pentru Freya1):

Nu, in limba romana exista 4 dialecte: Daco-romana, aromana, meglenoromana si istroromana.

| Fatamuntilor a răspuns:

Care,,moldoveneasca''? Moldova de peste Prut?
Sau te referi la zona Moldovei?
daca te referi la zona Moldovei sunt cuvine pe care vorbitorii din alte zone nu le stiu/ inteleg decat cu ajutorul google cum ar fi curechi, perje, barabule, perje. chicat, glod etc

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu exista limba moldoveneasca. E romana.

| oglindasultanului a răspuns:

E doar denumirea, difera f putin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu un grai, sau dialect. Nu limbă. Ca engleza britanică vs americană.