| Joker3134 a întrebat:

Daca lovesti un pieton din moment ce nu e pe trecerea de pietoni poti sa scapi fara dosar penal?

19 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca nu este vina ta... da.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, se intocmeste dosar penal pentru lovire din culpa. Cum se solutioneaza dosarul, este alta mancare de peste: se iau in considerare toti factorii.
Daca tu aveai viteza peste limita legala sau frana masinii era defecta sau nu aveai ITP-ul etc. imparti vina cu pietonul. Daca Se constata ca toate erau in regula, dar puteai sa eviti accidentul esti vinovat si tu pentru lipsa conducerii preventive.
Dar daca se constata ca nu puteai sa previ accidentul dosarul se claseaza. Cunosc mai multe cazuri de acest fel, unul chiar cu moartea pietonului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu exista lovire din culpa, sub 90 de zile din culpa = dezincriminat prin NCP

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate m-am exprimat eu gresit: eu ma refeream la accident (vatamare), nu la fapta penala de lovire.
Eu nu am spus ca daca i se va dechide dosar penal va si fi pedepsit. La data producerii accidentului organul de cercetare penala nu are de unde stii cate zile sunt necesare pentru vindecare. Intr-un dosar penal deschis ca urmare a unui accident poate fi si o parte civila. Daca perioada de ingrijire medicala nu a depasit 90 de zile, partea penala a dosarului se caseaza si ramane partea civila - daca partea vatamata o cere.
Daca nu s-ar intocmi dosar penal la un accident, considerandu-se ca nu necesita mai mult de 90 de zile de ingrijiri medicale, cum s-ar face cercetarea penala daca aceasta s-ar depasi sau ar intervenii decesul?
Am cunoscut un caz in care un cetatean a fost locit de o masina, care la trantit pe asfalt. Cei doi au convenit sa nu anunte accidentul, deoarece cel lovit se simtea bine. Dupa doua saptamani accidentatul a decedat. Consecintele pentru sofer au suferit de o varianta agravanta.

| siriusblack98 a răspuns:

Greu, foarte greu daca il omori. Daca il omori nu scapi fara dosar penal ca vine automat acuzatia de omor prin imprudenta sau omor din culpa (daca ai mai si ciupit ceva inainte). Daca nu il omori tot iti iei amenda si permisul suspendat. Amenda isi ia si el pentru traversarea prin loc nepermis dar in toate cazurile, mereu de vina este soferul chiar daca pietonul este un idiot cu diploma.

| ancaval a răspuns:

Dacă ai respectat limita de viteză, nu ești vinovat, nu ar trebui să ți se facă nici un dosar.
Da, din păcate, sunt mulți care trec pe loc nepermis și dacă sunt loviți, sar în sus că na..."păi se poate așa ceva?" Ferească Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru Joker3134):

Cu care ea? Cu cine să sari?

Dacă te bagi cu mașina pe trotuar și lovești omul? Da, ești vinovat.

| ancaval a răspuns (pentru Joker3134):

Ești în situația asta?

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru Joker3134):

Nu, nici vorbă. Ești șofer? Dacă da, cum poți întreba așa ceva.
Ești vinovat pentru că TU i-ai dat voie celui de lângă tine să conducă. El nu pățește nimic.

| ancaval a răspuns (pentru Joker3134):

Șoferul răspunde ÎNTOTDEAUNA.

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru Joker3134):

Șoferul răspunde ÎNTOTDEAUNA! Ce NU înțelegi? Păi cu ce drept îi dai lui volanul? Nu ai voie. Păi dacă îi dai unui copil să conducă și lovește mașina, e vinovat el sau tu? Evident, TU!

Răspuns utilizator avertizat
| ancaval a răspuns (pentru Joker3134):

Eram sigură că nu te lași.
Dovedește că el ți-a tras de volan și vei fii, în sfârșit, NEVINOVAT!

| PainTech a răspuns (pentru Joker3134):

Ce treaba are volanul?
Oprirea masinii la trecerea de pietoni se face din pedale.
Cand vedeai ca omul se apropie de trecerea de pietoni trebuia sa incetinesti si sa opresti.

Ca sa raspund la intrebare CRED ca poti scapa fara dosar penal daca conduci un vehicul al politiei sau ambulantei cu luminile si semnalele sonore pornite intr-o misiune cu caracter de urgenta si lovesti pietonul pe trecere, adica in cazul in care tu ai prioritate si pietonul nu.

Răspuns utilizator avertizat