| mariuschakra12 a întrebat:

Dacă mănânci numai sănătos fără ciocolata, zahar, sucuri decât ocazional, in principiu o să fii sănătos mult timp? Adică ai putea sa prinzi și 70 ani sa nu fii bolnav?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric ai toate sansele sa prinzi 80 sau chiar 90de ani.
Pune si alcoolul cu tutunul, pe lista de "fara ele" si ai chiar toate sansele sa mori de batranete.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Faptul ca mananci ciocolata, suc si zahar, daca nu te ingrasi, nu se intampla nimic, ca alea se ard, nu mai ramane nimic din ele, si oricum, orice mananci nu mai e sanatos, asa ca aia e.
Ce fac, ma abtin de la ciocolata ca sa bag o salata facuta din legume crescute cu n otravuri, sau fructe, pai ce am rezolvat? Mananci salata asa de gust, dar nu ca e cine stie ce sanatoasa.

Longevitatea tine in mare parte de genetica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mariuschakra12):

De ce as fi ironica?
Cred ca glumesc, cand iti spun ca elimini cei mai mari dusmani, care iti scurteza vaiata, ca alcoolul si tuunul?
Alcoolul duce la cancerul de ficat, iar tutunul la cancerul de plamani. Amandoua iti scurteaza viata foarte mult.

| Mosotti a răspuns:

Nu stim, e o loterie, poti manca ciocolata, zahar si sucuri des si sa atingi 95 ani daca nu te ingrasi (pentru ca daca te ingrasi apar alte boli care atunci da, iti pot scurta viata), si poti sa mananci aparent sanatos si sa mori la 60 ani.

Sanatos oricum nu mai e nimic acum, uneori ciocolata e mai curata ca o leguma, ca nu e facuta cu atatea chimicale.
Asa ca, cam toti mancam nesanatos cam orice am manca!

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru mariuschakra12):

Daca ai, dar aia sunt oamenii cu multi bani care au fermele lor si de carne si teren pentru legume si fructe, asta asa ca sa-ti ajunga pentru toata familia sa mananci zilnic tot anul de acolo complet, nu sa ai doar partial din gradina.
Eu ma refer la oamenii de rand care nu au complet alimentatie doar din gradina.