| Joker3134 a întrebat:

Daca medicul psihiatru iti spune o tulburare inseamna ca asa e? Poate o fac ca sa aiba clienti... poate o fac pentru bani.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai daca zice ca ai, inseamna ca ai, ca ala nu a facut 11 ani de scoala de pomana. Tratamentul se da, si daca nu merge se schimba, nu stie nimeni dinainte daca cutare tratament merge sau nu.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca e angajat la stat/sistemul public de sanatate: timpul trece, leafa merge, noi cu spor muncim. Asa ca pe el nu-l doare la buzunar ca tu nu ii mai esti client.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Mai ales in psihatrie, nu se joaca medicii.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Pot gresi sau fi mai superficiali, dar nu sa puna un diagnostic si sa prescrie un tratament in bataie de joc.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Ar trebui sa fie prea cinic si nemilos - in afara ca ar incalca juramantul depus - ca sa te vada de trei ori, sa cunoasca de ce boala suferi si sa-ti scrie un diagnostic altul decat cel real. Acest lucru nu mai este greseala, este crima. Este caz penal de malpractice.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Sigur, pentru sperjur si fals in acte oficiale.

| Furnicuta000 a răspuns:

De multe ori se pun diagnostice pentru niste simple stari si diagnosticele alea nu inseamna nimic. Sa luam un exemplu: un tanar are un examen, se streseaza foarte tare, face un atac de panica, apoi se simte rau cateva zile pentru ca asa e la primul atac de panica. Apoi se simte si mai rau cateva saptamani pentru ca se sperie de acele simptome si se gandeste ca e bolnav si din cauza asta face iar un atac de panica si asa mai departe. Psihiatrul pune pe hartie tulburare de panica, anxietate generalizata sau ce mai vrea el fara sa se streseze prea tare si prescrie anxiolitice si antidepresive (pentru ca anxietatea te poate duce si in pragul depresiei) si tanarul ala ramane cu impresia ca e bolnav si ca nu mai scapa niciodata si ajunge sa ia ani intregi medicamentele alea. In timp ce problema s-ar putea rezolva foarte bine cu un psiholog sau pur si simplu cu un psihic puternic, daca constientizeaza cauza si nu se mai teme de nimic scapa de anxietate.
Asta pentru ca am vazut multe cazuri similare.
Desigur ca exista si tulburari care necesita medicatie (nu stiu, psihopatii sau depresivii dar cei cu depresie majora pentru ca depresiile mai usoare se rezolva la psoholog)
Dar in principal oamenii merg la psihiatru pentru cazuri similare cu cel de mai sus.
De curiozitate, intra pe grupurile de anxietate de pe Facebook, oamenii aia sunt indopati cu medicamente desi nu au nevoie pentru ca asa fac psihiatrii

| MPersephone a răspuns:

Tu cand te duci la absolut orice medic cu absolut orice simptome si iti da un tratament, te indoiesti ca asa e? Si la alti medici e posibil tratamentul sa fie dat chiar si dupa o sedinta, dar la psihiatru are loc o analiza foarte ampla, daca te-ai informa despre boli psihice ai vedea cat de asemanatoare sunt unele simptome ale diferitor boli. Astfel, pentru a nu da un tratament gresit, sunt anumiti pasi pe care psihiatru ii indeplineste.
Daca tot ai asa multe intrebari legate de psihiatru, de ce nu deschizi tu internetul sau nu citesti o carte buna care sa iti explice, astfel incat data viitoare cand dai o intrebare, sa fie una logica?