| anonim_4396 a întrebat:

Daca noi cand imbratranim, de fapt suntem controlati, ce vorbim este controlat de ceva, ce facem este controlat, etc. Si noi cand murim acel lucru care ne controleaza ne face sa nu mai respiram de fapt, ceea ce face organele sa nu mai functioneze.
Ca si cum ti-ai pune un "chip" in tine pentru cei care se uita la filme de genul asta.

Nu vreau raspunsuri legate de religie si alte lucruri. Este strict o teorie si chiar sunt curios ce credeti.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De când ovulul este fecundat de spermatozoid începem să existăm.
Tot ce se întâmplă cu ființa noastră vie din acel moment este controlat în mod auto-nom. auto înseamnă propriu adică de dinăuntru de zeci de mii de procese care ne mențin în viață.
Treptat această structură și organizare se deteriorează. Aceasta este îmbătrânirea.
Când sistemul acesta care susține viața este deteriorat atât de tare încât viața nu mai este posibilă, inima încetează să bată și corpuș moare.
Nu este nici un control de dinafară, este lipsa unui auto-control de dinăuntru.

| Andreeush a răspuns:

După părerea ta de cine suntem controlați?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar ce te face sa crezi ca moartea existã? Sunt o multime de oameni care si-au exitins constiinta, si au observat ca moartea de fapt este doar o iluzie si la fel si corpul nostru fizic.
Dacã pui intr-un borcan apa, si il spargi in bucati apa aceea dispare si ea? Nu doar devine una cu universul, ei bine asa si noi, suntem doar o forma care ne tine intacti, egoul te face sa crezi ca esti un corp material care moare la un moment dat.