| Hammurabi a întrebat:

Dacă nu folosesc nici Facebook, nici Instagram, nici altă aplicație de socializare, înseamnă că sunt asocial?

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu am patit asta,cica nu se poate sa nu ai WhatsApp,serios, socializarea este o nevoie umana, majoritatea celor care intra inclusiv pe TPU intra pentru socializare, e ceva uman asta, sa raspund la intrebare desigur ca nu, eu am Facebook doar pentru cateva persoane iar instragam nu-i vad rostul

| Hammurabi explică (pentru RAY):

WhatsApp-ul nu e chiar socializare. Așa poți spune că și telefonul în sine e pentru socializare.
Dar nu e mult mai sănătos (psihic) să-ți trăiești viața în real și nu în virtual?

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Https://www.youtube.com/watch?v=VOh9lJugKyc

e vina ta ca ascult piesa asta, fiecare alege ce vrea sa faca, eu o traiesc pentre cei dragi si nu regret nici o clipa asta

| Hammurabi explică (pentru RAY):

laughing E mai mișto varianta folclorică cântată de Eleftheria Arvanitaki.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Da, dar tot vina ta aud, intr una, este vina ta clar

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Ascultă-l în greacă nu în română. Să vezi că zice "poate, poate". laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, doar un om nomal, prea ocupat cu viata reala, sa aiba timp de cea virtuala happy

| Hammurabi explică:

Practic, e destul de nasol să te doară, dar metaforic e foarte corect spus. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Își și găsesc laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Logic.Nici măcar nu exişti.

| Hammurabi explică (pentru J0B0MAT):

La ce îți poate folosi o existență virtuală?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Hammurabi):

La ce vrei tu să îţi folosească. Depinde de fiecare.

| sofisis a răspuns:

Mai rau! Nu existi!

| Hammurabi explică (pentru sofisis):

N-am simțit niciodată că "nu exist" pentru că nu am Facebook. laughing

| Plato a răspuns:

Sau mai sociabil decat cei ce le folosesc? Hmm...

| Lioana a răspuns:

Nu. Site-urile de socializare sunt de fapt inlocuitoare ale socializarii adevarate. Mai degraba sunt asociali cei care comunica excesiv prin aceste mijloace dar nu comunica aproape deloc față în față.

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Corect. Asta gândesc și eu.

| Emma30555 a răspuns:

Înseamnă ca totuși nu te adaptezi la tot ce e nou. Ramai cu ale tale. Posibil sa fii mai sociabil decât multi care stau pe rețele de socializare dar totuși nu cred ca a avea Facebook îți dăunează, nu vad de ce sa nu ai, nu înseamnă că trebuie să devii dependent de aceste rețele. Sunt tot felul de articole pe Facebook, smai apar și chestii interesante sau amuzante, în plus cred ca ajungi sa cunoști anumite persoane mai bine cât sunt de profunde sau dimpotrivă

| Nemessys a răspuns:

Felicitari! esti un om cu creierul intact. big grin

| oprescudorin11 a răspuns:

Dar o folosesc pe asta :tpu.ro, cuplata si la Facebook.Dar ce inseamna sa socializezi?
Dati-mi o definitie, ala KANT, adica, nu Tautologica!
A te amesteca cu multimea, in sensul lui Nietzsche, Socrate sau vienezul ala de acum 2 secole, parca Witgenstein, nu inseamna ca esti sociabil, doar ca te amesteci cu ei! Pe oameni trebuiesa-i cuceresti cu acele partitii de valoarea sau din valoarea ta.
Nu este ca la vot :multi, si gata!
Socializarea se face cu cumpatare, nu poti vorbi cu un cangur sau cu un caine, desi unii pot si asta!
Ca atare, dragul meu, mergi inainte, inseamna ca nu esti BIZON!

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu. Înseamnă doar că nu urmezi turma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TPU nu se pune? thinking

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Și tu ai dreptate. Se observă și pe TPU tendința din ce în ce mai mare de socializare, cu toate că e un site doar de întrebări și răspunsuri.
Am văzut că unii își caută partenere pe aici. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu folosesc Facebook, Instagram, Snapchat etc.Folosesc doar Whatsapp.La restul nu le văd rostul.Nu m-a atras niciodată ideea de a pune poze undeva ca să îmi dea alții like-uri şi comentarii, să îmi dau check-in pe nu ştiu unde sau să pun postări de genul "simțindu-se fericită/binecuvântată/iubită cu" etc.De Instagram sau altele ce să mai zic.Şi mă mai enervează şi cei care spun : "N-ai Facebook, nu exişti", replică pe care am auzit-o foarte de multe ori până acum.Şi asta a contribuit la decizia mea de a nu-mi face cont pe nimic de genul.Eu una nu mă consider deloc asocială din cauza asta. Până la urmă tot ies în oraş cu prietenii, socializez, doar că în viața reală.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu te obliga nimeni sa iti pui poze si iti dai check-in, e alegerea ta cum iti folosesti contul laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Păi normal de-aia îşi face lumea cont pe Facebook, Instagram etc. că dacă ar vrea numai să trimită mesaje(ca în cazul meu), ar folosi Whatsapp, restul ar fi complet inutile după părerea mea.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu folosesc Instagram pentru ca e foarte creativ, plin de arta, si daca ai vreo pasiune e usor sa o dezvolti acolo (fotografie, comics etc) si sa gasesti persoane interesante care sa te inspire. Folosesc si chat-ul ala, si whatsapp laughing nu ma incurca. Orice platforma poate fi folosita cu cap, nu e social media bau bau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daa. Mai bine n-ai deloc, decât sa postezi poze facute singur in baie laughing

| Csander a răspuns:

Inseamna doar ca nu le mai gasesti scopul pentru ca nu au avut niciodata de altfel si oarecum ai luat o decizie extrem de buna.
Exista telefon daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, telefon dupa care poti suna ai trimite sms-uri, de altfel si posta electronica daca vrei sa vezi poze si altele, deci retelele de socializare sunt doar o tampenie in plus.

| EvilMayDie64 a răspuns:

Daca nu folosesti nici Facebook, nici Instagram, nici alta aplicatie de socializare, nu inseamna ca petreci mai mult timp iesind pe afara cu prietenii/tovarasii?

| Hammurabi explică (pentru EvilMayDie64):

Exact.
Eu nu stau la calculator decât la serviciu. Nu și acasă.

| UnderPressure a răspuns:

Inseamna ca esti asemeni celor o suta de miliarde de oameni care au trait foarte bine fara aplicatiile astea.
Socializarea cred ca se produce cu adevarat in realitate, nu dintr-un telefon.

| 500067790 a răspuns:

Nu dar ești invizibil pentru oameni care ar putea să-ți devină prieteni. E mai bine să-ți faci Instagram

| IonelP a răspuns:

Nu