| Joker3134 a întrebat:

Daca nu se vaccinează lumea rămânem cu virusul asta toată viața?

29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, putem ramane cu el! la un moment dat probabil vor murii toti cei care au sistem imunitar precar si vor ramane doar cei care sunt sanatosi, iar sistemul lor imunitar este puternic si poate invinge virusul!

| Mosotti a răspuns:

Cine nu se vaccineaza e in pericol, deci treaba lor. Si cam da, daca nu se vaccineaza nimeni, nu se mai termina niciodata cu virusul.

| SG1995 a răspuns:

Nici dacă s-ar vaccina planeta întreagă virusul n-ar dispărea, pentru că nu viroza în sine e problema ci probleme pe care le generează.
Pe scopul vaccinări nu e să distrugă virusul ci să oprească pandemia.
Virusul o să continue să existe și după, dar odată ce marea populație a planetei ar fi vaccinată, nu ar mai conta, pentru că actual ne confruntăm cu un număr mare infectați, și la acel număr de infectați există un număr în creștere a persoanelor cu simptome medii spre grave, e și chestia asta solicită sistemele sanitare pentru că deh resurse finite.
Eh în realitate nu avem absolut niciun tratament pentru virus, dar el în mod normal acționează ca orice gripă moare după 14 zile, am zis în mod normal, mai puțin în cazurile în care nu o face și simptomele se agravează și cazurile alea nu sunt puține.
Eh situația asta a dus la ceea ce numim azi criza sanitară, respectiv pandemie (epidemie globală).
Bun, avem doua vești virusul dispare de la sine odată ce persoana e infectată, dar vestea proastă e că nu toate persoanele sunt norocoase, unele ajung la spital în stare gravă și nu își mai revin, altele, rămân cu sechele fizice pe termen lung chiar dacă supraviețuiesc unei forme agresive a boli.
Deci singura contracarare a virozei e prevenția, cum previi asta? Instruind sistemul imunitar să recunoască virusul odată ce intră organism și lupte cu el.
Pe scurt ăsta e rolul oricărui vaccin, să stimuleze sistemul imunitar.
Ca atare odată ce sistemul imunitar al majorități e avertizat și organismul nostru formează anticorpi, treptat va scădea numărul de cazuri grave și morți, în cele din urmă vor scădea și numărul de infectați iar situație cu pandemia va dispărea, chiar dacă virusul va continua să existe și vor mai exista bolnavi de Covid, aceștia vor fi din ce în ce mai puțini, iar datorită faptului că sistemul imunitar recunoaște viroza, în viitor covid va fi similar unei gripe normale.

| mentholinks a răspuns:

Pai da. In curand ne vor pune sa purtam botnite.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Iti spun eu ce se intampla, viata e de **** in ziua de azi nu te mai poti bucura de absolut nimic.
https://www.youtube.com/watch?v=l39A5yB8U1A

| Apokales a răspuns:

Carantina la nivel global, o alta solutie la aceasta problema. Mai exista o solutie, asteptam pana cand virusul capata valente devastatoare, pana cand se dezvolta si devine atat de puternic incat daca-l ai, sa cazi jos in ghinuri cu spume rosii la gura, atunci este mai usor de identificat si cei infectati mor mai repede si nu mai apuca sa-l transmita mai departe, in cateva zile se termina toata treaba. Cate solutii exista...

| Dddonkey a răspuns:

Nu ai nici o siguranta ca daca te vaccinezi nu te mai poti imbolnavi din nou. Plus ca testele au o mare marja de eroare, deci poate nici nu esti virusat si iti bagi vaccinul. Daca nici nu suferi de gripa asta covid de sa te vaccinezi?

| SG1995 a răspuns (pentru Dddonkey):

Aici ai dat cu piciorul în baltă, ai idee cum funcționează vaccinurile în general și ce rol au.

| Dddonkey a răspuns (pentru SG1995):

De ce am dat in balta? Sper ca nu am stropit pe nimeni big grin

| SG1995 a răspuns (pentru Dddonkey):

"De ce am dat in balta?"
Din cauza asta:
"Daca nici nu suferi de gripa asta covid de sa te vaccinezi?"
Vaccinul nu e trament, ci e pentru prevenție, adică vaccinul nu-l faci să te vindeci de boală, ci ca să eviți să contactezi boala.

| Dddonkey a răspuns (pentru SG1995):

Dar daca sistemul tau imunitar e destul de puternic, sau ai acces la suplimentele necesare, de ce nu ai incredere in el.Ce am citit din presa engleza e ca sistemul imunitar are sanse de recuperare de 97% din covid, si vaccinul de 95%(si asta e inca devreme sa se decida ca nimeni nu stie cum decurge pe termen lung). De ce nu as lasa sistemul imunitar sa faca asta? Mai ales la o varsta la care imunitatea e destul de buna si se poate imbunatati? Sa nu mai vorbim ca risti sa ai efecte secundare. Cine vrea sa il ia e liber.

| suntserios a răspuns (pentru Dddonkey):

Tate tanatalau mai esti cu teoriile tale antivaccin. Acum ai demostrat ca nici nu stii cum functioneaza vaccinul. Deci, dupa cum iti spuneam și în alte intrebari, părerea ta este irelevanta mai ales acum ca ai demostrat ca nici nu ai idee cum funcționează vaccinul.

Pe scurt ca sa inveti si tu, vaccinul nu te vindeca de covid ci te protejeaza sa nu te imbolnavesti de la el. Abtine te de la comentarii pana nu te mai documentezi putin.

| Dddonkey a răspuns (pentru suntserios):

Pe tine nu te inteleg iti spun sincer. Lucrurile pe care ti le spun apar si pe micile ecrane, nu am spus ca vaccinul omoara virusul ci intareste sistemul imunitar.
Mai relaxeaza te si fii mai serios, ca vad ca esti expert sub acoperire, spui multe dar nu zici nimic de obicei. Si poate nu te mai baga in orice discutie, ca eu nu iti bag mana in burgerul tau cand mananci. Esti un fel de activist platit sa inteleg sau ce i cu tine?

| suntserios a răspuns (pentru Dddonkey):

"sistemul imunitar are sanse de recuperare de 97% din covid, si vaccinul de 95%"

Vaccinul nu recupereaza din boala. Simplu. Nu ai idee nimic despre cum functioneaza. Parerea ta este absolut 0.

| Dddonkey a răspuns (pentru suntserios):

Ai si tu o parere bravo tie. Nu ma intereseaza de scorul tau pune l pe burger.

| suntserios a răspuns (pentru Dddonkey):

Eu nu am o parere. Eu sustin argumentele oamenilor de stiinta. Tu ai parere, complet eronate.

| Dddonkey a răspuns (pentru suntserios):

Eu iti spun ca au aparut la tv in Uk stiri oficiale si tu continui cu stiri eronate, dar aia isi iau stirile din beci cumva? Nu cred ca isi are rost convorbirea asta, nu duce la nimic. Eu sunt pregatit sa fiu gresit si pana si situatia oficiala nu e asa de clara si in lumea oamenilor de stiinta dar tu sigur ai prea multe cunostinte. Hai sa o lasam balta!

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Dddonkey):

Link la știre.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Nu pot sa iti raspund. Chiar nu inteleg ce legatura au muncitorii cu programatorii

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Care muncitori?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

Ai treaba cu alti programatori, nu vad cu ce muncitori ar avea treaba.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Joker3134):

In orice companie exista ierarhii

Răspuns utilizator avertizat
| Robert13Elisei a răspuns:

Nu. Acest virus poate să ramana in organismul uman, maxim 3 saptamani.