| anonim55555555555 a întrebat:

Daca o fatafemeie se apasa pe burta ca sa vada daca e insarcinata e vreo diferenta? adica femeile insarcinate simt ceva anume cand se apasa pe burta

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu in primele 18 saptamani de sarcina. Apoi pot simti uterul si copilasul miscand.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nicio schimbare/diferenta vizibila sau palpabila intre o femeie gravida si o oarecare alta femeie care sa poata fi pus in evidenta prin acest procedeu de detectare a unei sarcini prin "apasare". Modificarea este doar de natura vizuala si acest lucru se intampla de obicei dupa ce sarcina depaseste o anumita perioada de timp, de regula 4-6 luni si apare marirea/umflarea abdomenului provocata de cresterea si marimea dimensiunii sarcinii sau doar prin miscarea fatului. Cea mai sigura metoda de determinare a unei sarcini este testul de sarcina si examinarea ecografica. Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, apasatul pe burta e cea mai buna metoda de a afla daca esti insarcinata sau nu.

| cristi10grei a răspuns:

Wow mor de ras rolling on the floor cum sa nu o doare si daca te apesi tare si mai ales sa fie si in 5 luni avorteaza straight face :O