| homosapiens a întrebat:

Daca oamenii ar fi singurele animale de pe Terra ar fi canibali sau vegetarieni?

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca se va putea alege intre cele doua cred ca ar fi vorba de o dieta preponderent vegetariana.
Oamenii sunt programati evolutiv sa traiasca in grupuri, supravietuirea unui individ depinde in mare parte de supravietuirea celorlalti membrii.
Canibalismul este contrat acestei mentalitati tipic umane. Exista si exceptii.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă oamenii ar fi singurele ființe inteligente de pe Pământ, asta ar indica în mod clar existența unui creator și desigur, ar fi vegetarieni, într-o lume perfect echilibrată, în cea a lui Dumnezeu.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Celcestietot):

Poate ar implica si ca oamenii au exterminat toate celelalte forme de viata. Si cu Dumnezeu si fara, oamenii sunt demult pe acest drum. La asta te'ai gandit?
Se raspunde usor cu Dumnezeu, oricand. Cred ca nu trebuie sa mai punem nici o intrebare. A rezolvat tot ce inseamna dilema! sad
Imi pare rau ca ti'am raspuns. Stii ca nu sunt atee, dar nici tampita.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Eu nu am pus un scenariu posibil in calcul, ci pur si simplu am mers exact dupa structura intrebarii, iar pentru ca autorul acesteia nu a dat mai multe detalii, vom lua existenta acestora inca de la inceput. Daca a̲r̲ f̲i̲ singurele,, animale'' de pe Terra, Teoria Evolutionista devine anulata din start, iar un creator este responsabil de existenta oamenilor. Lucrurile vor sta ca la inceput in cartea Facerii, iar un detaliu cunoscut, este faptul ca, acestia nu practicau canibalismul, consumau din mediul inconjurator roadele naturii, data fiind intrebarea, se apropie cel mai mult de un regim alimentar tipic vegetarienilor.
Se raspunde usor si cu Teoria Evolutionista, dar voi observati exact ceea ce nu va convine, ceea ce urati, cuvantul,, Dumnezeu'' si tot ce apartine de acesta. Nu oi fi tu atee, dar nu am vazut ca ataci ateismul la fel de mult ca o credinta divina. Nu trebuie sa iti para rau de raspuns, nu are de ce.

| SilentRain a răspuns:

Vegetarienii, nu cred ca ne mâncăm între noi

| SG1995 a răspuns:

Întrebarea e tâmpită din start, de ce: Dacă plecăm de la premisa că omul e singura specie animală de pe pămân asta ar schimba datele problemei? Cum așa? Simplu regimul alimentar are un singur scop, supraviețuirea speciei, de aceea animale se hrănesc cu alte animale, dar vezi tu, dacă nu ar exista alte specii de animale, și ar fi doar o singură specie, aceasta n-ar mai evolua spre un regim omnivor sau carnivor ci ar evolua ca specie ierbivoră ca să asigură supraviețuirea speciei.

| gemeni6226 a răspuns:

Intrebarea aceasta se incadreaza la catagoria stiinta filozofie. Daca toti oamenii ar fi ca mine atunci ar fi vegetarieni.

| JicaContra a răspuns:

Marea majoritate zdrobitoare a oamenilor au anxietate sa omoare alt om, moment in care daca nu se moare de foame NU VAD DE CE s-ar chinui oamenii sa fie canibali

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu voi fi atat de sigura de altruismul speciei. Probabil, in unele locuri s'ar creste oameni, special pentru a fi mancati. Vegetarianismul este o egalitate pe care nu si'o poate permite toata lumea. Sunt locuri, in care nu creste nimic, sunt oameni care vor sa fie diferiti.