| Crisstinayy12 a întrebat:

Daca omori pe cineva cu pistolul si fugi o sa fii aflat? Cum? (De curiozitate)

9 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Da. ex : martori oculari, amprenta digitala a criminalului de pe pistol, marimea glontului tras, aflarea ce arma a avut criminalul, camere de supraveghere...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să rămână urme. Urmele vor fi cercetate ca să se găsească criminalul. Este foarte greu să comiți o crimă perfectă fără să rămână urme. Acele urme vor conduce către tine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Observ o lipsa completa de logica la multi dintre voi, ceea ce explica de ce sintem condusi de inapti. Voi aveti impresia ca MUNITIA se vinde asa, la colt de strada? Gloantele au serii, au producator, cand cumperi nu poti sa iei cu tona. Cititi legislatia cu privire la arme si munitii inainte sa faceti presupuneri de nivelul clasei pregatitoare!

| Andreeush a răspuns:

Evident că sunt modalități de a se afla adevărul.

| OldSoul a răspuns:

Well...
Se poate sa scapi, dar nu e chiar asa de usor.
Cu atat mai mult daca victima e cunoscuta.

Tu o sa folosesti un pistol, pentru inceput trebuie sa procuri unul plus minim un glont.
Ei bine, pistolul ala, lasa o urma glontului, iar daca tu de exemplu, arunci pistolul undeva, si este gasit, se pot face unele teste pentru a demonstra ca glontul din victima a fost tras cu aceea arma.
Deci, pentru a scapa, un prim pas important, ar fi sa distrugi acel pistol imediat dupa crima.
Mai departe, trebuie sa te asiguri ca nu lasi urme la locul faptei, asta e cel mai greu.
Gandeste-te ca simplul fapt ca ai telefonul asupra ta, poate fi considerata o dovada daca esti unul dintre suspecti.

Altfel spus, nu trebuie sa atingi victima, si nici sa fii vazut in preajma acesteia, nu trebuie sa ai dispozitive ce pot fi reperate asupra ta, nu trebuie sa atingi obiecte de la locul crimei, nu trebuie sa arunci obiecte.
Gandeste-te ca un singur fir de par care iti cade fara sa stii, poate oferi o proba adn care sa te incrimineze.

| mentholinks a răspuns:

Aflat ca aflat, sa nu fii prins e mai important ca atunci te mananca parnaia.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu stiu de ce ai intreba asa ceva dar...

Daca e un om total necunoscut pentru tine, il vezi pe strada si faci asta, mai mult ca sigur nu o sa te banuiasca nimeni, daca nu au camere sau martori.
Daca e vorba de ex despre fostul tau iubit/sot tu vei fi principalul suspect.

| Illuminati2016 a răspuns:

Uita-te la how to get away with a murder. Funda?

| Andreimihaitaureete a răspuns:

Normal ampreta pistol cladiri = camere amprente martori