| anonim_4396 a întrebat:

Daca orice nr de telefon din Romania are doar 10 cifre, dintre care primele doua sunt 07 la toata lumea, atunci cum poate avea fiecare persoana in parte un nr diferit? Cate combinatii de 10 cifre se pot face?

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Deci 8 cifre unice pentru toata lumea (primele doua sunt 07).
Fiecare din cifrele astea poate avea 10 posibilitati.

In total, 10 la puterea a 8-a (adica 100000000 sau 100 de milioane) numere de telefon pentru toti romanii (care suntem vreo 19 milioane). Sunt suficiente. Fiecare roman poate avea 5 numere de telefon si tot mai raman numere libere.

In plus unele firme/organizatii au numere de telefon mai scurte.

| PainTech a răspuns (pentru PainTech):

*toti romanii din Romania, nu am pus la socoteala Diaspora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai stii cum e, dupa 07 urmatoarele 2 cifre reprezinta reteaua. De ex 66, 26 etc. Si de ex poate fi un numar cu 0766... si unul cu 0726 si aceleasi cifre apoi. Desigur. Exista o formula matematica pentru asta, dar nu vreau sa zic prostii. E in legatura cu combinatorica, tu ai aici cumbinari de 9(cifre) luate cate 8 practic(ca 07 sunt de la sine). Oricum e clar ca sunt destule, iar cand nu sunt, se mai audauga o cifra, de ex in SUA au 11 cifre, pesemne sunt prea multi sa le ajunga 10.

| h379m3973423 a răspuns:

100 de milioane.
Calculul este 10^8. [10 cifre (0-9) și combinații de câte 8 în care cifrele se pot repeta].
...alculator/