| Roxana_6190 a întrebat:

Daca parintii vostrii sar fii despartit si voi ati fi ramas cu mamele, iar mamele si-ar gasi alt sot ce ati face? eu nu as rezista mult timp. parintii sunt totul pentru mine si daca se despart insemna ca si inima mea se rupe in doua si daca se rupe... nu mai exista moare- la fel ca si mie odata cu ea! voi cum ati proceda?

Răspuns Câştigător
| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Daca s-ar desparti inseamna ca nu s-ar intelege iar impreuna nu mai sunt fericiti. iar daca vor sa isi refaca vietiile au tot dreptul atat timp cat nu uita de copiiwinking

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

M-as obisnui cu situatia si as multumi lui Dumnezeu ca sunt amandoi in viata si sanatosi. Mie mi-a murit tatal cand aveam 7 ani, nici macar nu-mi mai amintesc bine cum arata. Ce ar fi trebuit sa se intample cu mine daca as fi pus problema ca tine?

| psiholoaga a răspuns:

Eu as fi preferat cand eram copil/adolescent ca ai mei sa se desparta. Decat certuri, tensiune si minciuni, crede-ma ca orice copil ar prefera liniste si parinti despartiti.happy Depinde de cat de maturi sunt parintii modul in care copiii trec peste despartire; eu cred ca, daca ajung la divort si isi refac viata alaturi de alti oameni, e mai bine pentru toata lumea.

kratos
| kratos a răspuns:

Incearca sa-ti impaci parintii! Propune sa stea cateva luni despartiti si apoi iar sa vorbeasca intre ei. Tu poti ca in cazul in care s-ar produce sa-ti vezi de viata ta sa lupti sa ai o familie si sa inveti din experientele parintilor tai.

auran
| auran a răspuns:

In general copii sufera indiferent de situatie - poti accepta ideea ca ei sa se desparta si sa fie fericiti fiecare cu altcineva sau, sa-i ai impreuna, dar cu certuri, neintelegeri, etc... din ambele situatii tu ai de suferit daca esti asa pragmatica...si chiar putin egoista...cand vei fi mai mare vei intelege si gandirea lor... tatal "vitreg" ar putea sa te iubeasca cel putin la fel de mult ca si cel biologic, iar mama ta ar putea fi fericita si implinita.
Mama mea a fost recasatorita si iti pot spune ca pe cel de al doilea sot l-am considerat cu adevarat tata...nu te gandi ca nu vei mai fi iubita dimpotriva...

| Aries90 a răspuns:

Nu e chiar asa rau pe cat pare... Parintsii mei sunt divortatsi si eu locuiesc cu mama si sotsul ei, tatal meu vitreg... La care tin de 1000 de ori mai mult decat la tatal natural. Daca ai tai se despart inseamna ca au motive si fac ce e mai bine pentru tine si ei.

| Roxana_6190 explică:

Nu pentru mine ziceam... eu am parintii impreuna multumita lui dumnezeu... ziceam in general si ce as face eu... nu stiu sunt eu "victima" in general vorbeam

| Roxana_6190 explică:

Nu ziceam de mine parintii mei se inteleg nemaipomenit ziceam in general! si nu vreau sa trec prin asa ceva... dar nu o sa intample

| HelpMePlss a răspuns:

O da, m-as bucura din plin sa se desparta chiar daca la inceput m-as simti cam ciudat m-as obisnui cu siguranta mi-ar fi mult mai bine :->

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sai impaci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu asi rezista ca mama si cu tata sa divorteze si mai ales sa aud ca mama si-ar gasi pe alt cineva...nu stiu cum asi reactiona... dar depinde ...si de caz...sigh :-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca parintii se despart inseamna ca degeaba s-au casatorit eu stiu ca daca te mariti ai o familie si est fericit alaturi de familia ta de se despart inseamna ca au aruncat bani dejeaba pentru o nunta ca ca in povesti pentru ce ca apoi sa se desparta. Mai ales daca au un copil fac numai ca sa sufere copilul eu nu trebuie sa se gindeasca nummaoi la ei ci si la copilul care il au. Asta a fost parerea mea.Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa va dau o intrebare de ce merge vorba numai despre tati si nu daspre mame

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As incerca sa-i impac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S.au despartit ai meioh go on si am ramas cu mama. a venit altu in ksa noastra.doare raustraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parinti mei sunt despartiti de 8 ani si imi iubesc f mult amandoi parinti si imi iubesc f mult si tatal vitreg... dar nu stiu pe cine sa aleg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii mei se inteleg bine, dar tatal meu are o voce foarte puternica si tipa cam des la mine si ma sperie... uneori ma duc in camera mea si pe ascuns incep sa plang (am doar 11 ani) nu sunt capabila sa ii despart dar voi sunteti mai mari si stiti ce sa faceti... daca parintii mei s-ar desparti si daca as ramane cu mama nu am avea bani, iar daca as ramane cu tata m-ar nenoroci (char imi doresc sa ma ajutati si sunt total confuza, nu am ce face, sunt speriata total) cand tata ma cearta eu uneori incerc sa raspund ca si cum nu mi-ar fi facut nimic dar pur si simplu imi vine sa bufnesc in plans

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mas omora din prima clipa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ROXANA ai dreptate parinti mei sa-u certat si acum mama este suparata nu stiu de ce se tot cearta dar ii iubesc mult.Eu ma numesc ADELA SI AM 9 ANI ESTE O VARSTA FRAGEDA. Eu il iubesc putin mai mult pe tata. Ce asi putea sa fac ca sa se inpace, o veche prietena de-a mea a patit ca mama ei s-a despartit de tatal ei si ia nu simte nimic.Cum ziceam daca-ti iubesti parintii inpacai! Dar parintii mei cred ca se vor despartii.

| lorrybuterfly a răspuns:

Parintii mei sunt despartiti de 1 an, iar eu stau cu mama care nu are pe nimeni, in schimb ce tata si-a gasit pe cineva. Nu m-am opus pentru ca am considerat ca este decizia lor, dar ma doare si sufar enorm de mult pentru faptul ca stau departe de tata, care orice ar face ramane tata.Suparator este faptul ca nimeni nu se gandeste la mine.Intotdeauna copii au de suferit cel mai mult si asta depinde si de varsta pentru ca eu am 16 ani.

| bobocel a răspuns:

sincer! eu trec prin asta! parintzii mei vor sa se desparta! si mi. e greu sa acc asta. deja mi. e ff greu cand stiu ca mama nu e cu me! trec printr. o perioada in care imi vine sa plec d acasaa. sa ma omor si ma intreb d c eu? ii iubesc mult prea mult ca sa acc asa ceva! dar nu avem c face! cat despre mama ta! daca si.ar gasi p altcineva no o sa poti sa t opui pentru ca ea nu v potea sta toqata viata singura! atata timp cat u esti totul pentru ea, vei fi in cont cea my imp pers care s afla p locul 1!