| NonZarek a întrebat:

Dacă plec cu trenul (vagon cu pat) și adorm iar trenul ajunge la destinație însă eu încă dorm, ce se întâmplă? Vine controlorul sa ma trezească sau rămân în tren pana la următoarea stație?

3 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Nu am calatorit niciodata intr-un vagon cuseta, dar din cate am auzit, e de datoria conductorului sa stie unde trebuie sa coboare fiecare calator din vagon si sa-l trezeasca inainte de a ajunge in statia/gara respectiva.

| Adrian5575 a răspuns:

Dormi in liniste pana vine un controlor sa te intrebe unde cobori sau te trezesti singur. Nu ai de unde sa stii unde o sa te trezeasca sau unde o sa te trezești, asa ca poti sa treci de statie cu zeci sau sute de km.

| Fabianaa a răspuns:

Nu e treaba controlorul sa vina sa îți poarte ție de grija daca te-ai dat la stația potrivita sau nu. El trebuie sa se asigure ca toată lumea are bilet iar în vagon se păstrează ordinea și disciplina. Singurul lucru pe care îl poți face e sa îți setezi o alarma care sa te trezească astfel încât sa nu pierzi stația unde trebuie sa cobori, sau sa te abții de la atipit pana ajungi la destinație. În situații în care nu ai reușit sa coborii la stația potrivita, poți cobora la următoarea și sa iei un alt vehicul de transport pentru a merge la locul dorit.