| Alex9999999999999999999 a întrebat:

Daca poporul nostru s-a format din daci si romani asta inseamna ca ii putem considera pe toti regii romani de dupa traian pana in 271 cand s-au retras ca fiind conducatori ai pamanturilor romanesti in perioada aia? Va intreb pentru ca as vrea sa fac un timeline cu toti conducatori care au fost pe pamanturile romanesti din 500 inainte de hristos pana in prezent.Initial facusem pana la decebal si apoi am sarit direct in 850 ca pana atunci n-am mai gasit informatii dar dupa m-am gandit ca ii putem considera pe romani conducatori ai pamanturilor romanesti,daca aceasta teorie e acceptabila,asta inseamna ca si popoarele care au urmat gen hunii care au detinut pentru cateva decenii parti din banat, muntenia sa-i putem pune si pe ei ca fosti conducatori ai teritoriilor romanesti? Mi se pare plauzibila aceasta teorie pentru ca asa cum am avut si domnitori pe care ii consideram domnitori dar ei au fost pusi de turci de exemplu pe vremea cand plateam tribut.Deci ce ziceti de aceasta teorie? Pe internet nu gasim informatii despre perioada 471-1300 a tarii romanesti dar totusi asta inseamna ca in perioada ata de 900 de ani am fost mereu parte din alte imperii sau tari deci i-am putea considera fosti conducatori ai pamanturilor romanesti corect?

2 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Ei zic ca ai putea sa ii incluzi pe toti, si pe romani, huni sau avari.
Mai ales ca Dacia a fost provincie romana iar hunii si avarii au avut asezari importante si in tara noastra.
O data am citit pe Facebook ca capitala avarilor s-ar fi aflat undeva langa Timisoara.

| Alex9999999999999999999 explică (pentru LordCristobal):

Stii ceva despre daci? daca ai vrea iti trimit in privat ce am facut pana acum.Am gasit eu cativa dar m-am impotmolit...ca nu gasesc datele exacte.Pe net amgasit ca zalmoxis ar fi primul care a trait cu peste 500 de ani inainte de iisus, si am mai pus cativa de pe wiki ca am vazut ca apare acolo succesor si precedesor la fiecare dar eu am facut materialul asta acum 3 zile si acum mi-am dat seama ca dupa burebista dacia s-a facut in 4-5 si fiecare avea alt rege.Si nu stiu cum sa o continui adica sa continui cu deceneu care a fust dupa burebista fix acolo la sarmisegetuza sau sa-i pun pe toti gen pe fiecare din fiecare regiune. Daca ai timp iti arat materialul il am pe ytb postat.Dar trebuie sa-l repar ca am descoperit noi chestii.Am descoperit ca prin 1000-1100 au mai fost cativa romanasi care aveau armate de bulgari si romani combinate, am mai descoperit unii care erau prin transilvania