| lorena66 a întrebat:

Daca s-a descoperit planeta Kepler si are caracteristici asemanatoare Pamantului, asta nu insemna ca e posibil sa ne astepte forme asemanatoare de viata acolo?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Pana acum astronomii au gasit peste 4000 de planete simare cu pamantul dar asta inseamna ca e posibil sa putem noi supravietui pe ele nu ca exista ceva forme de viata.

In plus, la cat e de mare universul, pot fi forme de viata care traiesc in alte conditii... exoplanetele sunt doar similare cu a noastra.

14 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Chiar deloc. Sistemul nostru solar este unic printre celelalte sisteme descoperite, iar asta este inca o dovada a existentei lui Dumnezeu.

| lorena66 explică (pentru Celcestietot):

Printre celelalte. Dar este infinit, deci totul e posibil. Unde este apa cu siguranta exista si forme de viata

| Celcestietot a răspuns (pentru lorena66):

Se spune că este finit, dar destul de mare. Degeaba ai un mediu propice susținerii vieții pe planeta respectivă, pentru că atunci când intervine radiația cosmică sau durata de viață a stelei sistemului respectiv nu este una de lunga durată, existența vieții este cam imposibilă. Sistemul nostru solar este o binecuvântare de la Dumnezeu, trebuie să fiu sincer.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Celcestietot):

Doar porcării vorbesti, 70% dintre raspunsurile tale sunt despre dumnezeu.
Esti atat de spălat pe creier încât altceva nu stii să răspunzi, nu vezi decât in fața nu ce e si in stanga sau dreapta exact ca un cal. Prefer să cred că ești un troll, altfel nu știu cum poți fi atât de spălat pe creier încât și la întrebarea asta sa ti invoci zeul

| Andrei200202 a răspuns (pentru lorena66):

Universul nu esti infinit, este finit. Nu există infinitate, este doar un concept

| Andrei200202 a răspuns (pentru lorena66):

Și kepler 186 f dacă te uiti pe google arată aproape ca pământul și mai sunt si alte planete de genul descoperite.
Problema e că nu știu cât de reale sunt pozele, adică îți dai seama ca nu sunt fotografii reale, ci editate asta făcându mă să fiu sceptic cu privire la cum arată acea planetă în realitate.

| Celcestietot a răspuns (pentru Andrei200202):

Eu am cercetat, nu dau din gura ca tine si mai apoi sa nu fiu in stare sa imi argumentez raspunsul, necredinta de cele mai multe ori (in cazul nostru), asa ca poti sa taci de pe acum, iti inteleg neputinta. Apropo, nici macar nu te-am bagat in seama, asa ca esti liber sa pleci, ateu fanatic.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Celcestietot):

Bine, asa e cum zici tu dar am si eu niște întrebări.
Ce ai cercetat și de unde? Ai cercetat biblia sau ce?

| Celcestietot a răspuns (pentru Andrei200202):

Informatiile prezentate de mine prin aceste comentarii sunt cercetate, iar acestea se trag din surse eterogene.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ok kiki

| Andrei200202 a răspuns (pentru Celcestietot):

Fac o referință la poza de profil
Ai grijă ca peste ceva timp să nu evolueze trash ul acela și să se numească Celcestietot. Ai grijă ce răspunsuri dai că începi să ajungi acolo. Dar stai că probabil tu nu crezi în evoluție fanaticule creștin.

| Celcestietot a răspuns (pentru Andrei200202):

Faci referinte la cele mai banale elemente cand nu ai argumente. Mai aveai sa imi dai replicile dupa 1 saptamana si era clara treaba. Bine cred ca era peste aceasta perioada de timp, ca poate comentariul era mult mai dur, trasorule laughing. Ca tot ai adus in discutie pozele, te las asa cum ai poza de profil sa te uiti la urs cand merge, ca altceva nu ai ce facewinking.

| Andrei200202 a răspuns:

Sunt multe planete Kepler, nu știu de care zici.
Dacă e asemănătoare cu a noastră și îndeplinește condițiile de susținere a vieții este sigur că există forme de viață.
Totuși, de care planetă vorbesti?