| DonEduardo a întrebat:

Daca sa zicem ca nu inteleg ceva dintr-o opera de fictiune, credeti ca ar trebui sa merg mai departe sau sa incerc sa inteleg?

6 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Se poate intampla sa aminteasca in viitor despre evenimentul pe care nu l-ai inteles si ramai tot confuz. Cel mai bine mai citesti o data.

| Mosotti a răspuns:

Sa incerci sa intelegi e ideea, daca nu si nu oricat ai incerca, atunci treci mai departe.

| minrest a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti dai seama unde e carenta de cunoastere, care nu iti permite sa intelegi. Asta este ''docta ignorantia'': capacitatea de a-ti da seama ce nu stii. Poti sa mergi mai departe cu lectura; cartile bune arunca lumina asupra pasajelor parcurse deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rocky Balboa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A, in legatura cu intrebarea ta.
Depinde daca e de interes personal sau public, dar si daca consideri ca autorul operei e unul de apreciat.
Fictiunile pot avea si un caracter real daca le dezbraci de fantastic.
Deci eu zic ca merita sa.
Din filosofii sau mai bine zis idei nascocite, care tin de ordin fantastic, stiinta a evoluat.
Premiul Nobel se acorda celui care are o idee si.

| oglindasultanului a răspuns:

Intelege ca nu e pentru tine