| anonim_4396 a întrebat:

Daca zice X mai mare decat Y, nu e evident ca Y e mai mic decat X?
Intreb pentru un prieten.
acum 3 minute | iurii75 a răspuns (pentru Sppin): Sincer, câți ani ai?
Ai un șir de numere, de ex. ( 3; 4; 5; 6; 7) ți se spune că x e mai mic decât cel mai mic număr din paranteze, deci x.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Temele scolare sunt interzise pe TPU!

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru unii, IQ este mai mic decat cunostintele de aritmetica. big grin

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta nu e teme, e o intrebare doar. Nu a dat un exercitiu sau o problema de facut, insa si aia, daca da, nu inseamna ca e tema.

| Mosotti a răspuns:

Logic ca daca X e mai mare ca Y, Y e mai mic ca X. Daca X = o valoare si Y e alta valoare.

Daca 7 e mai mare ca 5, 5 e mai mic ca 7.

Nu are nici o treaba exemplul dat de iurii 75. Nu a fost vorba de sir aici.