| NOOOONAME a întrebat:

Daca stau 40 de ore treaz oare as putea sa-mi "reglez" somnul?
Vreau sa ma obisnuiesc sa ma trezesc de la 6 dimineata si sa ma simt bine, adica nu constant obosit tot restul zilei din cauza somnului insuficient. Aproape toata vacanta de vara ma culcam pe la 3-4 dimineata si ma trezeam pe la 1-2 si asa ma obisnuisem. Aveam si inainte probleme cu somnul

Răspuns Apreciat de Editori
| zurick a răspuns:

Nu e o idee bună.Cel mai bine e să faci trecerea pas cu pas, nu brusc.Te trezești cu câteva minute mai devreme în fiecare zi folosind alarma. (15-30 minute)După 40 de ore nedormite și cu un somn de mai multe ore, tot obosit vei fi.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te culci atunci cand ti-e somn, dar dimineata te trezesti obligatoriu la 6, si stai treaz pana se face noapte din nou.
E mai usor (si eficient) asa, decat sa stai 40 de ore treaz.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Eu tot pe la 2-3 mă culcam și mă trezeam pe la 9-10