| mentholinks a întrebat:

Daca sunt diagnosticat cu schizofrenie paranoida si nu mai iau tratamentul credeti ca se poate intampla ceva aiurea? Gen sa omor pe cineva?

13 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Depinde ce idei delirante ai, daca auzi voci, depinde de cat le dai crezare sau de cat le poti ignora. Daca ai halucinatii, e si mai posibil. Sa opresti tratamentul cred ca e cel mai rau lucru pe care poti sa il faci... Fiindca chiar daca nu comiti infractiuni, boala se agraveaza si episoadele apar tot mai des.

| Raven a răspuns:

Schizofrenicii au halucinații auditive (aud voci) care îi pot îndemna să comită fapte grave.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se intampla, boala evolueaza si ajungi sa faci crize de schitofrenie pe strada, in locuri publice, putand sa ataci, bati sau sa omori lumea.
Asta s-a intamplat in Australia, cu copilul unor romani, care nu si-a mai luat pastilele de shitofrenie si intr-un acces de furie, i-a infipt cutitul inima lui taica-su, dupa care i-a taiata gatul si i-a pus capul pe garaj. Este caz care a cutremurat Autstralia, acum vreo 10-12 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar, de ce refuzi sa-ti iei tratamentul!
De ce vrei sa pui in pericol pe cei dragi, atacandu-i sau chiar omorandu-i?
Nu glumesc! Un schitofrenic ataca fara sa constientizeze.

| Andreeush a răspuns:

Dacă întrerupi tratamentul îți vei face rău. Vei începe să delirezi, poți să ajungi să faci rău celor din jur.

| SilentRain a răspuns:

Dacă nu îți iei pastile o sa ajungi sa derilez, poate te omori pe tine sau pe alt cineva
Ținte de tratament!

| mentholinks explică (pentru SilentRain):

Asa ma gandeam si eu dar daca apare vreo regina, ce ma fac atunci?

| SilentRain a răspuns (pentru mentholinks):

Încearcă sa iei legătură cu un psiholog și întreabă-l pe el, eu una sunt praf la dat sfaturi

| mentholinks explică (pentru SilentRain):

Pai merg la un psihiatru, o sa-l intreb pe el ce e de facut intr-o situatie din asta.

| Donsavas a răspuns:

Da,exista posibilitatea sa comiti infracțiuni fără tratament. Discuta cu medicul tau sa ti dea ceva mai bun dacă nu ti face bine tratamentul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce nu ți-ai lua tratamentul?

| mentholinks explică (pentru supadeceapa):

Imi face probleme cu "barbatia". Bine eu ma gandeam in perspectiva, pe viitor, in caz ca o sa am nevoie sa fiu fit.

| BackAgain a răspuns:

Da, se poate intampla. Daca ai probleme cu tratamentul, vorbeste cu doctorul.