| deborahalm2518 a întrebat:

Dacă sunt născut/ă în Italia, dar am părinți Români, cetățenia mea e Italiană şi eu sunt jumătate român, jumătate italian?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti roman. Doar cetatenia este italiana.

| alessia5158 a răspuns:

Chiar daca te-ai nascut in Italia, esti cetatean al Romaniei pentru motivul ca parintii tai detin romana! Alta ar fi fost situatia daca unul dintre parinti ar fi cetatean italian!

Bula
| Bula a răspuns:

Esti cetatean italian de etnie romana.

Bula
| Bula a răspuns:

Conform legislatiei internationale, noul nascut poate primi la alegere cetatenia statului in care s-a nascut sau cetatenia parintilor, la alegerea lor. Dupa implinirea varstei de majorat, "tanarul" poate cere si primi cetatenia tarii unde s-anascut sau ale parintilor.
In cazul cand nu se poate stabiliexact locul nasterii (de exemplu pe un mijloc international de transport), atunci acest aspect se vamentiona pe certificatul de nastere semnat de capitanul navei /avionului si va indreptati nascutul sa ceara si sa primeasca cetatenia oricarei tari carei teritoriu a fost atins pe ruta unde s-a nascut.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu NU esti cetatean italian, chiar daca tu ai fost nascut in Italia, pentru ca parintii tai (amandoi) sunt romani si nu au cetatenie italiana,

| sierra1 a răspuns:

"cetățenia mea e Italiană" dacă e așa, atunci doar ai origini in Romania. Ciao!

| relian a răspuns:

Sa fii cetateanul altei tari trebuie in primul rand sa ai peste 18 ani, cetatenia nu se acorda copiilor, dar pot sa locuieasca, sa mearga la scoala in acea tara.
In Itlia cat si in restul Europei si chiar in restul lumii, daca ambii paprinti sunt romani iar tu te nasti acolo vei fi cetatean roman doara.
Singura tara care recuoaste orice nascut pe teritoriul lui ca si cetatean este SUA.Nu stiu sigur daca mai sunt si alte tari,dar despre SUA stiu sigur ca asa stau lucrurile.
In Italia tu daca ai parinti romani,ambii si esti nascut acolo esti tot roman.Dar ce este cel mai naspa,am vazut asa ceva,romani care locuiesc in Italia,Germania, Spania, au copii, aia sunt cetateni romani, dar nu stiu limba romana, unia deloc chiar laughing asta e naspa de tot.
Acum depinde de tara respectiva si de tine daca tu cand vei avea 18 ani vei primi sau nu cetatenia acelei tari.Cel mai indicat este sa citesti legea din Italia, exact ce spune leaga acolo referitor la copii nascuti pe teritorul lor, copii care locuiesc tot timpul acolo si cand ajung mari ce posibilitati sunt pentru ca ei sa devina cetateni.
Tu acum esti roman 100% asta ca origine, ca cetatean esti tot roman 100% iar mai departe o sa vezi cand o sa ai 18 ani ce o sa se mai intimple.Ori poti intreba acum sa stii la ce anume sa te astepti, consulta acolo in Italia un avocat care se ocupa cu asa ceva, ala cunoste lelgile, stie, sau intilnit cu destule situatii de g enul asta.

| SkyPilot a răspuns:

Esti 100% roman. Cetatenia italiana se ia daca ai parinti cetateni italieni. Vezi aici regulile (in engleza):
http://en.wikipedia.org/wiki/Italian_nationality_law