| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Dacă sunteți din România: ce părere aveți despre Republica Moldova?
Dacă sunteți din Republica Moldova: ce părere aveți despre România?

35 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Majoritatea tinerilor moldoveni tin cu Rusia, urasc limba romana, vor sa nu se uneasca cu Romania, deci...

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Nu știu dacă vreun moldovean o să-mi vadă întrebarea asta...

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Poate, dar sa stii ca dureaza ceva pana ajunge intrebarea asta in Moldova.

Glumeam :-))

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Așa o fi laughing de când mă ignoră ray nu mai îmi răspunde atâta lume, dar măcar nu mă mai „bat cu notificările" laughing

| Vikaa a răspuns (pentru Celcestietot):

De unde ai tras concluyia asta,e total fals,poate ca sunt cativa care li s-a bagat in cap diferite chestii de catre parintii lor,da restul nu uram limba romana,cel putin eu nu o urasc,mi-a placut si am invatat-o, imi era ciuda ca mama vorbea ro si eu nu, si dupa incercari si meditatii iata rezultatul, poate n-am o gramatica de 10, dar ma bucur ca stiu romana,de tinut cu rusia aceeasi poveste, cu unirea as fi de acord, de ce nu, Romania e o tara frumoasa si ne-am putut foarte frumos sa ne unim, doar ca nu stiu care parlamentar de la voi n-a dorit.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Vikaa):

Dacă mă întrebi pe mine care parlamentar, habar n-am, urăsc politica!
Dar cum e viața pe la voi? big grin

| Vikaa a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

E chiar foarte frumos, esti bine-venita in Молдова; D.

| Celcestietot a răspuns (pentru Vikaa):

Concluzia am tras-o din experienta personala si din documentarea tot personala. Cu tine nu am nimic. Uite ceva aici :

https://adevarul.ro/......index.html

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Acum esti mai linistita laughing.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Doar eu cu cei din lista mea de prieteni mai vorbim în general pe la întrebări laughing

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Vikaa):

Сериос? laughing oleo de când n-am mai folosit alfabetul chirilic rolling on the floor

| Vikaa a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Румыния прекрасная страна и я говорю серьезно hahahaha

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Lasa, ca este bine si asawinking.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Măcar nu mai am zece miliarde de notificări laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Asa este, macar nu ti se mai blocheaza deviceul happy.

| Catrice a răspuns (pentru Vikaa):

Лол

De când n-am mai invățat rusa ma mir ca mai știu sa traduc atata lucru

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vikaa):

Jegul de iliescu s-a opus. Si nici multi de pe afara nu ar fi inghitit uniunea. Pe de alta parte, daca v-ati uni acum cu Romania, o sa fie mai mult rau decat bine. Oricum, am toata stima si respectul pentru cei care nu uita ca de fapt sunt romani, iar cand vine vorba de subiectul intrebarii - tinerii - am o si mai mare admiratie pentru cei de dincolo de Prut care in ciuda vicisitudinilor sunt de multe ori mai romani ca majoritatea celor de pe aici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Invata SA NU urasti politica! Nu te alta, dar daca nu stii cu cine votezi si ce directie vrei sa ia tara, cum te poti plinge apoi ca nu merge ok? Nu zic sa ii stii pe toti dupa nume si altele, dar sa ai habar macar ce vrei de la cei pe care pui stampila si daca isi respecta promisiunile sau nu.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu trebuie sa jignesti si mai ales sa raspunzi peste atatea zile.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Nu fusese conectat de pe la sfârșitul lui august, cred că de aia n-a răspuns

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da, dar nu trebuie sa intre cu sete de a jigni.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

L-o fi enervat cineva/ceva

| Celcestietot a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Cred si eu asta.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Celcestietot):

Dacă mă descărcam eu aici când mă enervam (mă enervezi ușor), nu mai citea nimeni răspunsul ăsta, contul meu era „zburat" poate-n prima săptămână laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Am raspuns si eu cand am ajuns la calculator, ca nu stau calare pe TPU cand sunt pe coclauri in vacanta. Asta nu il face mai putin timpit cu astfel de raspunsuri. Nu, nu e jignire, e o reflectare a realitatii!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

M-au enervat pricope si cu celce... vezi si tu ce ineptii pot sa debiteze!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Republica Moldova e o tara de 2 lei, nu inseamna nimic in Europa doar atat ca e la fel de saraca ca si Albania si Macedonia cu o populatie imbatranita. De obicei tariile astea mici nu inseamna nimic. Este un stat dependent de Federatia Rusa pentru ca s-a rupt din URSS in 1991 cand a cazut comunismul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Si tu esti un c*cat de doi lei care nu insemni absolut nimic pentru univers, pentru tara, nici macar pentru rude care te tolereaza ca nu au motiv solid sa te renege. Faptul ca esti idiot se pare ca nu e suficient. De obicei idiotii cu pareri de la coltul blocului nu inseamna nimic. Sint dependenti de atentie si uite ca eu tocmai am muscat-o si am acordat-o unuia de asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moldovenii sunt romani care vorbesc rusa lol

| Vikaa a răspuns:

Hei,eu sunt din Moldova,imi place Romania,am fost de foarte multe ori,de cele mai multe ori la Timisoara,e orasul care il ador cel mai tare dintre toate orasele Romaniei.O alta parere este ca daca n-ar fi unguri la voi prin orase,ar fi super,cel putin m-am lovit de majoritatea maghiara pe la periferia timisoarei, urasc ungurii, in rest pot zice ca e o tara calduroasa si primitoare si imi doresc sa dau admitere in Romania la medicina, mai exact la Timisoara.Un alt punct care e in dezavantajul vostru sunt ciorile.
Ar fi frumoasa ideea de unire si ar fi frumos ca atat noi Moldovenii din Republica cat si romanii din Romania sa ne imprietenim si sa nu mai fim asa rasisti, m-am trezit cu unii romani facandu-ma moldoveanca imputita si nasoala, dar nu mi-am schimbat parerea despre Romania.

| qwertpro a răspuns:

Eu sunt din Republica Moldova si nu mai tine nimeni aici cu rusii, dar nici unire cu voi nu prea vrea multa lume.In general avem o parere buna despre romani si Romania,

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru qwertpro):

Nici președintele vostru nu vrea unirea, așa că thinking ok, nu mă iau de moldoveni.
Când eram mai mică ziceam că vreau să mă căsătoresc cu un moldovean laughing
acum? nu știu...dar cred c-ar merge? rolling on the floor