| NonZarek a întrebat:

Dacă te angajezi ca spion la serviciul de informatii secrete si dupa ce au trecut anii, trebuie sa te pensionezi sau nu mai vrei sa lucrezi ca spion, dar tu în tot timpul acesta ai accesat informații secrete și importante.

Cum poate serviciul de informații secrete sa aibă încredere sau sa se asigure ca tu nu le vei divulga dupa ce nu mai ești spion?

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

MergE si ei pă incredere laughing))))))
winking

| NotNamed a răspuns:

Crezi ca inginerii de la NASA sau care lucrează în Zona 51 la pensionare nu divulga nimic? Cand știu ca mai au putin de trait vor sa se elibereze de aceste cunostinte in fata prietenilor sau uneori la vreo emisiune care ne sunt ascunse dar statul e atent si musamalizeaza. Deci merg pe un fel de încredere dar sunt sceptici.

Depinde unde.
Unele dintre instituțiile respective nu îți permit să "nu mai vrei să lucrezi".

Altele îți permit. Dar e în interes personal să nu divulgi informații secrete.
Pentru că în domeniul respectiv există și se respectă foarte mult principiul "Dacă nu ești cu noi, ești împotriva noastră!".