| Joker3134 a întrebat:

Daca te duci cu trimitere la un medic psihiatru te mai poti duce cu o alta trimitere la un alt medic psihiatru?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Depinde ce vrei sa muncesti. La psihatrie - daca medicul nu este superficial -, te intreaba daca ai avut antecedente psihice si te pune sa semnezi. Asta inseamna ca daca nu-i spui, este fals in declaratii si apoi, folosind adeverinta, uz de fals.
Nu in toate locurile de munca sunt interzise angajarile si nici pentru toate bolile psihice. Sunt bareme.

38 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca cealalta trimitere este pentru alt medic psihiatru... atunci da.

| Mosotti a răspuns:

Da, daca ai 5 trimiteri, te poti duce la 5 medici diferiti fara sa stie unii de altii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu te inregistreaza ca te-ai vindecat, intrerupi colaborarea cu el si gata, te duci la care vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Asta nu stiu, intreaba medicul de familie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Medicul de familie e cel care-ti spune sau aflii de la radiosant. Dar medicul de familie nu are voie sa-ti dea trimitere pentru aceiasi boala decat dupa 6 luni.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Stii care-i treaba? Intre pacient si medic trebuie sa existe o relatie de colaborare. Daca schimbi medicul psihiatru, in prezent se inregistreaza in fisa ta electronica. Medicul specialist are, pe baza cardului de sanatate, acces la datele din fisa medicala de la medicul de familie. Daca faci o consultatie la un medic specialist cu plata nu-ti trebuie cardul, dar medicul nu va sti antecedentele tale medicale si o ia de la zero.
Concluzionand:
1. Orice medic specialist, pe baza cardului de sanatate, poate sa vada antecedentele medicale pe care medicul de familie le-a inregistrat pe baza:
a) consultatiilor personale;
b) rezultatelor de la medicii specialisti si prezentate medicului de familie.
2. Pacientul poate sa prezinte medicului specialist anumite rezultate de la alti specialisti, care nu au fost prezentate medicului de familie.
3. Medicul specialist poate sa aprecieze personal starea de sanatate a pacientului.
Eu ti-as propune sa nu mai batem apa in piua. Lucrurile se rezolva practic, cu medicii, nu discutand pe forum.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu am inteles ce vrei. Daca vrei sa ai o hartie precum ca esti sanatos psihic, da se poate asa cum zici.
Daca vrei o adeverinta pentru angajare, scoala etc., iar in fisa electronica ai trecut diagnosticul de la primul medic, esti obligat sa duci o adeverinta de la medicul specialist. Daca nu duci, atunci medicul de familie iti scrie in fisa medicala ceea ce scrie in evidenta electronica.
Iti dau un exemplu. Unul care are diabet si trebuie sa-si schimbe carnetul de conducere, trebuie sa ataseze fisei cu vizetele medicale o adeverinta de la medicul diabetolog, care certifica faptul ca poate conduce.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

O boala psihica nu se vindeca, doar se amelioreaza.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Daca ii dai cardul de sanatate si-i spui ca ai mai fost consultat de alt medic psihiatru.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Ok.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu poti avea la acelasi tip de speciaist mai multe trimiteri separate, deoarece si trimiterile sunt inregistate pe cardul de sanatate. Doar daca medicul de familie iti da o trimitere alba (cu plata consutatiei), iar pacientul nu mai trebuie sa prezinte cardul de sanatate. Dar daca este vorba de examinari pentru locuri de munca, carnet de conducere etc. este obligatorie prezentarea cardului de sanatate.
La psihatrie - dar nu numai - daca suferi de o boala grava care pune interdictii la anumite lucruri, medicul specialist este obligat sa informeze medicul de familie si institutia abilitata. Ex. Daca medicul cardiolog, psihatru, neurolog constata o boala incompatibila cu conducerea unui autovehicul sau cu a avea permis port arma, trebuie sa informeze imediat medicul de familie, care este obligat la randul sau sa informeze organul care a eliberat permisul, de regula politia. Altfel intra ambii sub incidenta legii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ai dreptate, eu ma refer la trimitere alba cand te duci la privat unde vrei tu, si unde medicul ala nu are nici o treaba. Desi acolo te duci fara nici o trimitere, dar sigur ca unii nu stiu ce se intampla, medicul de fam se prinde cand omul spune ce simte, si ii da trimitere ca sa stie omul unde sa se duca.
La restul da, e cum zici.

| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Foarte bine.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Asculta-l pe medic.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Ai vazut ce cuprinde fisa medicala de angajare? Acolo exista un loc unde medicul de familie trece antecedentele medicale. Aceste antecedente sunt trecute inainte de a face vizita medicala. La sarsit, pe fisa medicala de angajare pune rezolutia medicul de medicina muncii.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Faci ce vrei, raspunderea este a ta. Daca se descopera ca ai fost angajat pe fals, platesti si legal si pecuniar.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Pai da.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Daca e cum a zis colegul fara treaba cu asigurarile medicale, poti. Insa la privat te poti duce si fara trimitere, asa ca nici nu mai conteaza.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde ce vrei sa muncesti. La psihatrie - daca medicul nu este superficial -, te intreaba daca ai avut antecedente psihice si te pune sa semnezi. Asta inseamna ca daca nu-i spui, este fals in declaratii si apoi, folosind adeverinta, uz de fals.
Nu in toate locurile de munca sunt interzise angajarile si nici pentru toate bolile psihice. Sunt bareme.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu!