| syd2 a întrebat:

„Dacă toți oamenii ar ști ce vorbesc alții despre ei, nu ar mai exista nici patru prieteni în lume." — Blaise Pascal

Cel mai tare citat evăr. Voi ce credeti?

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cred că nu e departe de adevăr, dar mai sunt şi excepţii.

| syd2 explică (pentru NOname):

Exceptii se fac insa acei care intra in grupa exceptionala stiu asta, de cele mai multe ori grupele de prieteni nici nu-si dau seama de vorbele pe la spate, domnule misterios.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Oamenii ştiu.
Dar se mint, pentru că nu pot trăi în singurătate.

| RainmakerX a răspuns:

O sa mi-l insusesc si eu, este prea bun acest citat.
Eu unul cam stiu ce gandesc ceilalti despre mine, de ce crezi ca am atatia prieteni? (putini)

| syd2 explică (pentru RainmakerX):

Nu era vorba de tine big grin. Eu si cu prietenii mei deja ne-am barfit atata incat o facem public nu privat.

| RainmakerX a răspuns (pentru syd2):

Nici nu trebuie sa fie vorba de mine, imi place doar cum suna smug

| KamaSutra a răspuns:

Foarte adevarat sad
De-asta n-am decat 2 prieteni(cred)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca fiecare are prietenii pe care ii merita.

| syd2 explică (pentru anonim_4396):

Adevarat, a zis un fiu al unui om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru syd2):

Ai vrut să zici "fiul omului" happy
Eu deja știu ce zic cei de pe TPU de mine: "i-auzi dobitocu' de sabin, nenorocitu', imbecilu'!". Dar pentru asta tot sunt prieten cu toți. Explicația e simplă: "Ïn lume există o stare bună; aceea a...".

| syd2 explică (pentru anonim_4396):

Eu am adoptat o forma mai neobisnuita a blocului sintactit "fiu al unui om " ca sa redau stilul medieval-renascentist al vorbirii. Nimeni nu zice nimic de tine, eu abia daca te-am vazut de 2, 3 ori pe TPU, totu e ok. Si de care stare vorbeai?

| Cσcσ a răspuns:

Adevarat! Nu cred ca exista cineva care sa nu fi spus ceva rau macar o data despre un prieten apropiat. Daca exista, sunt persoane foarte rare.

| HannibalLecter a răspuns:

Adevărat 100%

| Mădă_Mădălina_1998_R8rQ a răspuns:

Eu cred că, dacă toți oamenii ar ști ce vorbesc alții despre ei...s-ar ucide reciproc

| syd2 explică (pentru Mădă_Mădălina_1998_R8rQ):

Nu s-ar ucide, poate in unele cazuri, dar in majoritatea, s-ar izola.