| anonim_4396 a întrebat:

Dacă toate sau aproape toate părțile lumii au fost descoperite și schițate într-o hartă (și cred că avem milioane de hărți de aproape toate felurile), mai avem și gps (imagini și/sau video din satelit), atunci care este obiectivul muncii unui cartograf?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Recensământul terenurilor agricole, care în Româmia nu este încă făcut. Cartea funciară sau cadastrul și digiralizarea lor, că în Transilvania de exemplu este încă pe acte de pe vremea monarhiei austro ungare de acum 100 de ani.

| SingleForOne a răspuns (pentru sadrian46):

Acestea sunt activități mai mult legale, ce legătură are avea cu geografia însine, cum e la școală?

| sadrian46 a răspuns (pentru SingleForOne):

Sunt legate de pâmănt, de geo, de adminstrarea suprafeței lui.
La școală presupun că este ca la școală. Geografie fizică, economică.

| Catrice a răspuns:

Pai daca tu nu știi unde is campii, munți, dealuri, de unde să știi unde se situează terenul X?

| SingleForOne a răspuns (pentru Catrice):

Vorbești cu un cartograf, și bla bla. Dar, avem atâtea hărți, și mai nou GPS-ul are opțiunea de a vizualiza doar formele de relief.

| Catrice a răspuns (pentru SingleForOne):

Mergi tu la notar sau la primărie cu terenul pe un screenshot in loc de schițăhee hee

| Celcestietot a răspuns:

In plina modificare va fi planeta noastra, una dintre cauze.