| anonim_4396 a întrebat:

Daca tot ce percepem este doar o creatie a creierului putem spune ca traim
intr-o iluzie?

40 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu.

Apropo, Dumnezeu este creatorul Universului.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Care dumezeu

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Eu știu, mai rămâne să aflii tu acum.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu ce stii tu?

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

,,Care dumezeu'' : Eu știu... mai rămâne să aflii tu acum despre Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce stii tu? zi-mi ce stii omule

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Ma refeream la Dumnezeul Adevarat (si cred ca te-ai prins, dar o lungesti asa intentionatwinking )

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Care este dumnezeul cel adevarat?

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Fix Cel care a creat Universul si totodata omulwinking. Nu imi da acel exemplu outdated cu 5000 de religii, ca stiam ca asa ceva vrei sa dai. Eu nu ma refer la vreo religie, ci strict la Creatorul de mai sus (din acest comentariu).

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Acest asa zis creator este fix creatorul in care crezi, wow ce tare, acest creator a creat totul din nimic cool, el aparand din nimic

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Pai daca nu a aparut din acest Univers, pentru ca EL l-a CREAT... wow, ce tare sa nici nu citesti cu atentie din Biblie, ce tare... rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Cool el nici nu a aparut laughing laughing desi a aparut desi nu era spatiu unde sa apara nici timp dar a creat, asta da smecherie divina, in geneza scrie ca a creat cu alti zeii universul nu singur

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

,, in geneza scrie ca a creat cu alti zeii universul nu singur '' -> sa fim seriosi, nu ai inteles absolut nimic din Biblie. Avand in vedere ca Iisus este fiul lui Dumnezeu, cum de poate fi un zeu? Lol RAY, lol... rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

"Then God said, 'Let Us make man in Our image, according to Our likeness; and let them rule over the fish of the sea and over the birds of the sky and over the cattle and over all the earth, and over every creeping thing that creeps on the earth,'" (Genesis 1:26).
"And the Gods took counsel among themselves and said: Let us go down and form man in our image, after our likeness; and we will give them dominion over the fish of the sea, and over the fowl of the air, and over the cattle, and over all the earth, and over every creeping thing that creepeth upon the earth," (Pearl of Great Price, Book of Abraham 4:26).

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Genesis 1:26) - "Then God said, 'Let Us make man in Our image, according to Our likeness...'"
(Genesis 3:22) - "And the LORD God said, "The man has now become like one of us, knowing good and evil..."
(Genesis 11:7) - "Come, let us go down and confuse their language so they will not understand each other."
(1 Corinthians 8:5) - "For even if there are so-called gods, whether in heaven or on earth (as indeed there are many "gods" and many "lords")."
(1 John 5:8) - "For there are three that bear witness, the Spirit and the water and the blood; and the three are in agreement."

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Din nou dai dovada ca esti un copil de 12 ani, razi total aiurea, in vt nici unde nu scrie de vreun singur fiul a lui iahve din contra se vb despre fii lui iahve

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Se refera la ingeri (fii) si Cuvantul la Iisus (adica Fiul lui Dumnezeu). Eu rad? Acum te oftici pentru ca varianta ta a fost gresita? Eu eram de acord ca Cei 2 au creat Universul, dar nu eram de acord ca ai spus ca niste zei, de aceea se anuleaza tot raspunsul. Cine este copilul de 12 ani acum draga RAY rolling on the floor?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Geneza 6:2
2 fiii adevăratului Dumnezeua au văzutb că fiicele oamenilor erau frumoase și și-au luat soții, pe cele pe care le-au ales.

atat stii sa razi aiurea, unde scrie in geneza de vreun iisus

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Apropo, daca tu ai 12 ani, nu trebuie sa ma bagi si pe mine in aceeasi oala cu tine. Chiar, ti-ai facut temele pentru ziua de maine?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Termina cu mistou, ti am demonstrat ca iahve a creat totul cu alti zeii

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Scrie, scrie, dar daca tu nu vezi negru pe alb, chiar nu este vina mea. Chiar tu ma faci sa "rad" si mai apoi imi spui ca "rad". Cauza si efectul RAY... nu v-a invatat asta parintele Darwin laughing?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Iar aberezi grav, vorbim despre iahve iar in geneza scrie ca mai exista alti zeii tu ai scris ca e doar unul

„Cine e ca Tine între dumnezei Doamne?". Psalmul 86:8 [4] reia și el ideea: „Nimeni nu e ca tine între dumnezei, Doamne". În alți psalmi (e.g., 82:1) [5] dumnezeul evreilor ni se spune că stă de vorbă într-o adunare de dumnezei („[...] El judecă în mijlocul dumnezeilor.") sau „alți dumnezei se închină Lui" (Psalm 97:7 - 9) [6]. Aceeași idee a „zeului nostru printre alți zei" este reluată și-n Exod (18:11) [7] unde Ietro, socrul lui Moise, declară: „Cunosc acum că Domnul este mai mare decât toți dumnezeii;" De unde concluzia că folosirea pentru YHWH a substantivului comun plural „dumnezei" („Elohim" pluralul de la „El"/„Eloha"), în afară de a sugera un plural de politețe indică și spre multitudinea de zei/divinități pe care acesta le-a înlocuit în cursul procesului de trecere a religiei evreiești spre monoteism. La babilonieni, zeul Marduk întruchipează din ce în ce mai mulți zei (Lugal-Aki, Nirig, Nergal, Bel și Nebo). Acest fenomen de unificare a panteonului național are corespondență și în religia Egiptului, deși nici babilonienii, nici egiptenii nu au atins monoteismul iudaic. Există și alte destul de numeroase instanțe în care Biblia (Vechiul Testament) mai trădează politeismul[8] autorilor ei, care însă ele nu sunt neapărat evidente în textele traduse cât e cazul în cel original ebraic. Un exemplu este Facere 6 unde versetele în ebraică trădează o insistentă dar puțin de imaginativă intervenție care comporta repetiții peste repetiții, solilocvii ad hoc și erori gramaticale insolubile și probabil inevitabile, totul pentru a camufla contextul politeist în care a fost gândit mitul potopului original, anume acela în care avea loc un conflict între diverse grupuri și ierarhii de zei, așa cum știm că se întâmplă în variantele mesopotamiene.[9]

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu mi-ai demonstrat nimic, doar ti se pare...

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci biblia nu demonstreaza nimic, cum asa, daca scrie clar ca el judeca in mijlocul altor zeii

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu exista zei creatori SECTANTULE!

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Iahve nu este zeu.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu sunt YHWH Dumnezeul tău, cel care te-a scos din sclavia Egiptului. Să nu ai alți Dumnezei în afară de mine. [2]

iar scrii tampeni, se vede clar ca se auto numeste dumnezeu

https://dexonline.ro/definitie/dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Iar esti troll

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Scrie doar acolo,, zeu'' de cateva ori, iar cine a bagat acolo asa ceva, are mari probleme cu asa numita cultura generala, sau doar este un darwinist convins ca tine. Dumnezeu nu este zeu mai dragawinking.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt...

Tu cred ca esti trolul aici, crezi in Dumnezeu, doar ca iti este teama sa recunosti.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Omule ce legatura are darwin cu iahve, cum adica cine a bagat acolo, in primul rand poporul evreu era unul politeist, trecerea la monoteism este ceva recent sa spun asa acum 2500 de ani, inainte de asta au alujit multi zeii, omule iar aberezi nu compara limba ebraica cu limba romana, cuv dumnezeu este ceva inventat in lb romana

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce gluma proasta

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Eu ma refeream la Iahve si Iisus.

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Cred ca tu glumesti acum cu mine. De ce imi faci asta?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Conform crestinismului iahve este tatal, iisus este fiul, sfantul duh

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Iisus nu este Sfântul Duh!

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu nu vezi omule virgula

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Păi și Duhul Sfânt cine este de l-ai pus acolo? Apropo, Iahve nu este 3 in 1.

| Bizon95 a răspuns:

Da, putem spune orice
una din teoriile care nu pot fi combatute e ca...

universul a fost creeat martea trecuta

poti sa dovedesti contrariul?
ei bine NU poti, pentru ca orice dovada ai invoca a fost de asemenea creata martea trecuta big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Putem spune ce vrem