| Nume6 a întrebat:

Daca transportul unui colet e 15 lei la curier...acesta ce castig mai incaseaza?

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar nu o sa vina doar pentru coletul respectiv, iar pentru cazul in care vine singur... si nu platesti tu nimic, sigur castiga din alta parte si se compenseaza.

| Nume6 explică (pentru DoarBogdan):

Nu iese nici asa calculul...ca daca are vreo 300 km pentru un singur colet cu transport de 15 lei?

| Freya1 a răspuns:

Si eu m-am gandit ca e putin.Dar având în vedere că transportă intr-o zi câteva colete numai intr-o zona, plus ceilalti curieri de prin alte zone sau ce transporta si prin alte orașe/sate poate ca le iese ceva.

| Nume6 explică (pentru Freya1):

Eu ma refer strict pe o zona, luăm așa, 3 colete pe o distanta de 300 km, cu castig de 35 lei...pai nici benzina nu o scoate

| Nume6 explică (pentru Freya1):

Castig 45 lei**

| Freya1 a răspuns (pentru Nume6):

Pai poate mai si duci de acolo in alta parte, sau colegi tai poate fac mai mult in ziua aia.
Stiu ca nu prea da la calcul, dar cine stie cum se calculează ei.

| suntserios a răspuns (pentru Nume6):

Pai nu asa functioneaza curieratul.
Nu vine curierul la tine la usa, ia pachetul si il duce la usa celuilalt.

Un curier se ocupa de o zona, el ia si duce colete in zona aia. El preia coletele si le duce la un depozit zonal. De acolo se muta fiecare in depozitele zonale unde trebuie sa ajunga.

Daca tu trimiti un colet de la Bucuresti la Timisoara o sa se mute sute de pachete din depozitul din B in cel din TM de unde curierul zonal le ia si le imparte.

Fan curier muta spre exemplu cu zecile de tiruri colete pe zi

| Celcestietot a răspuns:

Se ocupa reptilienii de tot, noi trebuie să stăm fără griji.

| OldSoul a răspuns:

Gandeste-te ca eu comand chestii de 2-3 lei din china, cu transportul gratuit. Aia ar iesi pe pierdere in ritmul asta.
Dar vezi, nu e chiar asa.
Ca nimeni nu pleaca la drum pentru un singur colet.

Se transporta mai multe colete odata intre sedii, cantitati mari, camioane.
Coletul tau poate fi unul din cateva mii.
Sa zici ca transportul intre sedii costa 1500 de lei, asta ar veni cam transportul pe 100 de colete, iar daca s-au transportat atunci 2000 de colete, deja vezi ca profitul e mare.
(2000x15lei=30000 lei, banii incasati pentru a livra 2000 de colete. Scadem 1500 de lei, sa zicem costul combustibilului plus alte cheltuieli, ramanem la 28500 lei profit per cursa, iar daca impartim 28500 de lei la 2000 de colete, ramane un profit de 14.25 de lei la colet. Asta pentru transportul dintre sedii)
Acum de la sediu, spre tine, e alt drum, care, adesea se face cu masini de dimensiuni mici, consum mic, si livreaza mai multe colete in cursa respectiva, sa zicem de la cateva zeci, la cateva sute, fara cost aditional, pe o raza de 50km de la sediu.
Aici din nou, nu cred ca pleaca nimeni sa-ti livreze coletul doar tie, si chiar daca ar face-o, ar merge pe principiul ala, pierd azi la tine, castig maine la altul.
Plus ca masina aia care iti aduce tie coletul la usa, cel mai probabil o sa livreze inca cateva zeci, sute de colete in zona aia, ba mai mult uneori au de livrat colete mai departe, in zone in care transportul deja nu mai costa doar 15 lei, iar tu esti in drum, deci la tine e doar o oprire in plus, si poate 2-3 km ocolire, in bani, asta ar insemna cativa lei, o suma neglijabila, parerea mea.
La servicii de nivelul acesta, profitul nu se mai calculeaza per colet. Profitul se calculeaza la total cum se zice.
Mai pierzi aici, mai castigi dincolo, tragi linie, scoti profit, asta e.
Clientul trebuie sa fie multumit, sa mai revina si maine.

| siriusblack98 a răspuns:

Depinde de colet ca nu toate au livrare la 15 lei. Se face calcul in functie de greutate, volum si distanta. Si stai linistit ca ala nu se duce 300km pentru un colet de 15 lei, nu asa se face logistica in transporturi. Ala mai are 40 de colete (minim) in aceeasi zona.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Are colete pe întreaga ruta. Eu am comandat o carte din București si am plătit doar 15 lei. Dar din București si pana in Alba o fi avut sute de colete pe aceiași ruta.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Doar 15 lei? De parcă este puțin, mai puneai încă 5 lei și transporta oriunde în țara.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Celcestietot):

De la Brașov costa 13 lei. Din județul Alba costa 12 lei. Nici din străinătate nu costa mult. Sora mea trimetea pachete in Grecia la fete si costa o suma modica. La fel si pachetele trimise de fete la mama-sa. Curierii au de lucru la maxim, nu exista zile de pauza. Si pachetele ajung in aceiași zi in care le primesc ei, sau le primesc de seara.