| Meme10Meme a întrebat:

Daca tu esti major si incerci sa te sinucizi si nu reusesti, o sa-ti faca ceva politia? O sa fii dus la spitalul de nebuni fortat? Adica esti obligat sa mergi la spitalul de nebuni? Intrebare pusa din plictiseala.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De trei ori, nu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Un om care ajunge sa se sinucida (si nu reuseste, clar are o problema (sa zicem depresie
De obicei cand suni la salvare se autosesieaza si politia, iar in cazul de fata pompierii. Uneori si negociatori
Iar victima este luata de salvare spre evaluare!
Cam asa vad eu procedura!

| PainTech a răspuns:

O chestie interesanta : Pana acum 50 de ani in Anglia era ilegal sa te sinucizi. Incercarea de sinucidere se pedepsea cu moartea.

https://www.bbc.com/news/magazine-14374296

| Floridori a răspuns:

Raspunsul este un ferm si rotund: DA!
In cazul unei tentative de suicid (printre multe alte cauze), indiferent de varsta persoanei in cauza, organele de ordine publica sau orice serviciu de urgenta, fie din cauze aleatorii, fie la cererea familiei sau a medicului de familie, pot transporta persoana la un spital de psihiatrie.
Medicul psihiatru va evalua pacientul si va decide daca exista motive intemeiate pentru internarea nevoluntara sau nu in 24 de ore.In cazul tentativei de suicid iti spun sigur ca medicul psihiatru va decide internarea nevoluntara in prima instanta. Daca decide ca pacientul trebuie internat si supus unui tratament psihiatric, va trebui sa anunte comisia de evaluare a spitalului formata din 2 medici psihiatri si un medic de alta specializare sau, mai rar un membru al autoritatii civile.In acest interval va fi anuntata si familia pacientului de decizia luata.Comisia va decide in maxim 48 de ore daca este necesara prelungirea internarii nevoluntare si va anunta instanta de judecata in cazul in care confirma acest lucru.Comisia va trebui sa il reevalueze pe pacient la un interval maxim de 5 zile iar instanta de judecata poate reveni asupra deciziei la fiecare 30 de zile.
In cazul in care comisia decide ca nu este cazul internarii nevoluntare, pacientul va sta maxim 48 de ore internat nevoluntar, dupa aceea fiind liber sa plece dupa ce semneaza niste hartiute, sau poate decide sa ramana.
Daca la aducerea pacientului la spital, medicul psihiatru decide ca nu este necesara internarea nevoluntara si nu se aplica circumstantele acesteia, pacientul va ramane maxim 24 de ore internat nevoluntar, putand apoi sa plece dupa ce se termina cu toata birocratia sau poate decide sa ramana.

Ca idee, in unele tari, tentativa de suicid se pedepseste cu inchisoarea. big grin

| Meme10Meme explică (pentru Floridori):

Eu unul sunt impotriva suicidului dar nu poti sa-l obligi pe om sa nu moara. Pai daca il bagi in puscarie rezolvi ceva? Lasa-l sa se sinucida daca vrea. Daca esti religios, poti sa zici ca o sa fie pedepsit in lumea cealalta.

| Floridori a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nici nu sunt religioasa si nici nu cred ca inchisoarea rezolva ceva.Din contra, din cauza ca ajunge la inchisoare, este foarte posibil sa vrea si mai mult sa se sinucida.Dar asta era asa, o curiozitate, sa iti mai treaca plictiseala big grin

Nu pot spune nici ca sunt impotriva pentru ca nu il consider un termen tocmai adecvat, deoarece este ceva ce putem controla din pacate, dar este foarte trist ca oamenii ajung sa faca asta.
Poate ca nu o sa fii de acord cu mine si este in regula, dar din propria experienta iti spun ca marea majoritate nu merg din timp la psihiatru sau familia nu ia masuri atunci cand vad ca ceva nu este in regula din cauza ignorantei si a convingerilor religioase.

Daca imi permiti sa iti spun o poveste scurta; am cunoscut in perioada de rezidentiat o familie care isi dusese copilul adolescent la 13 preoti sa il exorcizeze.13! Baiatul a ajuns la psihiatrie si din pacate suferea de mai multe tulburari, unele, culmea, fiind provocate sau accentuate de acele "sedinte de exorcizare".
Am cunoscut si un cuplu al carui copil de 3 ani, fiind bolnavior si in plus avand un soc anafilactic, a murit in timp ce parintii se rugau, in loc sa sune la 112, pentru ca au spus ca numai Dumnezeu l-ar fi putut salva.
Trist, nu e asa?

| Meme10Meme explică (pentru Floridori):

Da,exorcizarea la niste preoti [probabil spagari] este o prostie. Da, religia intuneca de multe ori judecata[desi sunt crestin nefanatic.]

| Floridori a răspuns (pentru Meme10Meme):

Cu toate ca nu sunt adepta religiilor in general, stiu sa respect credintele celorlalti, chiar daca opinia mea la nivel personal nu este una tocmai pozitiva.Fiecare are dreptul sa creada in ceea ce doreste daca asta il implineste.
Insa cred ca toate lucrurile sunt bune cu masura.Atunci cand credintele unui om fac rau celorlalti, sa nu mai spunem de propria familie, mai ales convingerile extreme, deja ceva nu mai este in regula.

| Meme10Meme explică (pentru Floridori):

Da, sunt unii tampiti de religie.

| DonEduardo a răspuns:

Nu.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu! Poliția nu-ți face nimic! Nici închisoare, nici spital de nebuni. Eventual, dacă te-ai ales cu răni grave de pe urma tentativei, te pot duce la spital să te trateze.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Deci e legal sa te sinucizi, nu? Repet, din plictiseala pun intrebarea

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

Da! Este legal să te sinucizi, dar nu e legal să instigi la sinucidere sau să ajuți pe cineva să se sinucidă.