| AnonimMareMareMare a întrebat:

Daca un tip se da fata pe anumite aplicatii, roaga barbatii sa ii trimita bani pe card pentru videocall toata noaptea, gen pentru anumite servicii, apoi dupa ce primeste banii ii blocheaza, risca puscarie sau ceva cu legea sau e vina barbatilor ca trimit?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate să reclame că a fost fraudat pe Internet. Dacă trișorul este localizat în România, se poate rezolva ceva. Dacă e din Filipine, de exemplu, este o lecție de viață plătită online.

| AnonimMareMareMare explică (pentru sadrian46):

Si daca trisorul este in Romania, ce se poate intampla? Daca este si minor?

| AnonimMareMareMare explică (pentru sadrian46):

Avand doar numarul de telefon al trisorului, fiind din orase diferite, trisorul fiind minor, ce se poate intampla?

| sadrian46 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

I se poate interzice accesul la Internet. Părinții pot fi obligați să acopere prejudiciul fiindcă nu au supravegheat minorul.

| sadrian46 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Cine având? Cine să îl aibă? Organele statului pot identifica posesorul unui telefon.

| AnonimMareMareMare explică (pentru sadrian46):

Hm, dar de ce anume? Ideea e urmatoarea.un minor se da drept femeie pentru a pacalii barbatii sa ii trimita bani, ce vina are el ca barbatii chiar pun botul si ii trimit bani? Ei isi dau acordul.

| sadrian46 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Are vina că fură folosind înșelăciunea, e hoție. De aceeea legea o pedepsește.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Riscă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vina lor că sunt înșelați, pot sa te dea in judecata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ea masuri de protectie poate scapa., Cu identitatea sunt multe metode de a te masca., problema este cum ti se livreaza banii, parca Pay-pal este anonim, sau vireze credit pe un numar de telefon cu cartela. Cardul este exclus acolo ti se afla identitatea.
Da risca., amenda etc daca e prins., insa nu sunt mari sanse. Dar sa pornim de acolo ca CINE este atat de tampit, in special in Romania incat sa trimita bani pentru asa ceva.
Iar daca vorbim de sume mici cativa euro pe acolo Pentru asa ceva nu o sa se faca scandal., nici nu o sa se oboseasca pentru a reclama poate si de rusine.

| AnonimMareMareMare explică (pentru anonim_4396):

Plata prin paysafe-uri d-alea, si suma gen 10/20/30 euro

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Desigur ca e ilegal., dar teoretic ai sanse sa scapi. Practic nu cred ca pacalesti pe cineva,
sa fim seriosi happy. Pentru 20 de euro se face partida in realitate nu video-call laughing

| AnonimMareMareMare explică (pentru anonim_4396):

Aia zic laughing nu e vina cui "pacaleste" ca ei au incredere in asa ceva si trimit bani dinainte, trimit pana la urma nefortati, ei vor laughing