| Cosmin13455 a întrebat:

Daca universul nostru are 11 dimensiuni traim vesnic? adica putem sa ne ducem in trecut existam deja in viitor? sau nu se poate? Eu sper ca nu.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba l pe Alexandru mironov el este cu stiința si tehnologia SF

| Shammal a răspuns:

Ce intalegi tu prin a trai vesnic? daca te uiti in jur totul trece printr-o schimbare, nimic nu dispare complet, sa dispara din existenta.
Mersul in trecut si existenta in viitor sunt unul si acelasi lucru, dupa parerea mea este posibil, faptul ca putem sa ne portam gandul in trecut sau viitor asta spune ceva desi la prima vedere ar putea parea banal pentru ca e ceva "normal" in felul in care existam acum.
De ce speri ca nu?

| Samariteanul a răspuns:

Eu cred ca nu.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Conform ezoteristilor, dupa moarte sufletul se duce fie in iad sau in rai (pe una dintre planetele raiului) unde sta o perioada, in functie de credinta sa in Dumnezeu, faptele sale si iertarile pe care acesta le-a acordat.

(Chiar si in rugaciunea Tatal Nostru zicem " si ne iarta noua pacatele noastre precum si noi iertam gresitilor nostri." Deci, cine nu iarta persoanele care i-au gresit si i-au facut rau (mai mult sau mai putin intentionat) nu va fi iertat la randul lui de catre Dumnezeu.

De exemplu, in iad sta o perioada pentru a plati pentru pacatele sale.

La fel si pe una din planetele raiului sta o perioada.

Pe urma, daca sufletul nu este pur 100 %, acesta revine pe pamant (evident in corpul unui nou nascut) si isi continua evolutia spirituala de la nivelul de la care a ramas in momentul cand a murit. Daca a ramas la 30 % in nivelul sau de evolutie spirituala, in viata viitoare continua de la 30%.

Ezoteristii spun ca pentru faptele rele facute in timpul vietii pe pamant, sufletul plateste in viata viitoare. Asa se explica, de ce oamenii buni, care nu fac rau nimanui, sufera de boli grave (boli karmice), care nu pot fi vindecate cu ajutorul medicinii (de exemplu: scleroza multipla, sindrom Down, autism etc.). Acestia platesc pentru faptele rele facute in viata anterioara.

In functie de asta (si altele) sufletul se naste intr-o familie buna sau rea. De exemplu, daca a facut multe acte de caritate intr-o viata anterioara, sufletul se va naste intr-o familie buna, bogata, pentru ca i este recompensat pentru faptele bune facute in mod dezinteresat.

Parintii nu ni-i alegem noi, ci ne sunt dati de Dumnezeu in functie de nivelul spiritual la care am ajuns si de legaturile karmice create in timpul vietii pe pamant.

Daca sufletul are vise neimplinite care tin de planul material (de exemplu: nu a reusit sa aiba copii, sau a dorit sa obtina o anumita profesie dar nu a reusit, etc.), sufletul va reveni pe pamant, deoarece este legat de planul material, datorita dorintelor sale.

Asta este ceea ce religiile orientale numesc reincarnare.

La fel si daca sufletul NU si-a indeplinit lectiile de viata, revine pe pamant si va avea parte de aceleasi lectii de viata, pentru a putea sa si le duca la indeplinire. Astfel se explica motivul pentru care unii oameni au parte de planete retrograde (asta se poate vedea daca rogi un astrolog sa iti faca astrograma natala sau chiar astrograma karmica. Domnul Alexandru Nicolici stiu ca se ocupa cu asa ceva - eu l-am vazut la " tembelizor."
vezi site-ul www.nicolici.ro

Daca vrei mai multe detalii pe aceasta tematica, iti recomand sa citesti cartile Bhagavad Gita asa cum este si mai ales Srimad Bhagavatan. Apartin literaturii hinduiste. Sunt grele dar prezinta o cunoastere profunda. Carti despre budism nu stiu sa iti recomand.

Sper ca ti-am raspuns - macar pe scurt - la intrebare. Daca as intra in detalii, as putea scrie nuvele.