| Joker3134 a întrebat:

Daca va suferi mutații virusul se că răspândi mai repede dar va fi mai puțin viral?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Evolutia nu funcționează asa si pe termen lung pot aparea ceva mutati dar ele sunt inofensive, virusul nu devine mai puternic si se adapteaza atat, daca va exista un vaccin el va fi pentru orice mutație a lui, asta cu mutațiile puțini inteleg nici aia de la tv habar nu au, virusul nu poate sa asimilieze noua informație el doar iti copieaza arn intr o celula atat

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va fii mai periculos, ca se pot reinfecta si cei care au mai fost prima oara infectati, deoarece noul virus este vontine tulpina fostului virus dar cu elemente care sunt mai rezistente si penetreaza mai usor, corpul uman.
De alfel, acest lucru s-a intampla si este confirmat de chinezi si americani, ca au aparut virusi diferiti, din aceeasi tulpina, care au reinfectat chiar si pe cei care au avut deja covid19 si s-au recuperat initial.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Da, ne va afecta in aceeasi masura, daca ne expunem intr-un mediu contaminat, sau ne intalnim cu cei infectati, exact ca si acum.

| Sofer a răspuns (pentru Joker3134):

Dacă intram în contact cu cei infectați. Fi sigur de asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspândirea nu este legată de mutații.

| mastadont a răspuns:

Mutațiile unui virus sunt destul de imprevizibile. Oamenii de știință încearcă să prezică însă nu le iese tot timpul. E posibil să se întâmple ce ai zis tu dar și invers. Se poate și ca să crească și rata de mortalitate și rata de răspândire în urma unei mutații.

| CerealaCuOchi a răspuns:

Depinde de mutatie, virusul s-ar putea transforma in ciuma sau ar putea sa fie doar o diaree