| Cretinul112 a întrebat:

Dacă Valahia a anexat Moldova, cum naiba a ajuns Cuza (un moldovean) sa conducă România?

9 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Pai citeste si tu istorie. A fost ales Domn in ambele principate

| Cretinul112 explică (pentru CostinAlamariu):

Știu asta. Dar vreau sa vad ce zic moldovenistii.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

A fost o dublă alegere. Cuza a fost ales ca domn întâi în Moldova (7 ianuarie 1859, parcă) și apoi în Valahia (24 ianuarie 1859). Ideea e că, prin secolul XIX, românii educați la Paris au venit acasă cu noi idei patriotice (a se vedea revolta pașoptistă) și opinia populară era pro-unire. S-a negociat la Paris cu Marile Puteri, Franța fiind principalul nostru susținător iar Austria și Turcia principalii adversari. Și până la urmă, A. C. Cuza a fost ales dublu domnitor, iar Marile Puteri au acceptat Mica Unire (deși ea trebuia să se termine odată cu domnia lui Cuza).

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Și când naiba a anexat Valahia Moldova? În 1862, Cuza a unit efectiv ambele principate pe care le conducea cu denumirea de "Principatele Unite".

| Cretinul112 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Citește răspunsurile de mai sus.

Răspuns utilizator avertizat