| anonim_4396 a întrebat:

Dacă vi s-ar propune un rol controversat într-un film, ați accepta?
Adică un rol în care să interpretați un personaj negativ care în film ar face chestii care contravin cu principiile și valorile voastre morale.
Nu, nu mă refer la un film pentru adulți, ci la unul thriller sau polițist.
De exemplu, ați primi un rol în care trebuie să interpretați rolul unui/unei psihopat/psihopate care ucide, fumează, consumă narcotice, înjură, și este homosexual/lesbiană și are scene unde mimează sexul cu o persoană de același sex.
Ok, e doar un rol, dar totuși, ați accepta să vă puneți în astfel de ipostaze pentru bani și faimă?

Eu da, dar aș dona banii primiți.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Faptul că ai dona banii nu anulează faptul că tu îți dorești să te răzvrătești. Vrei să nu respecți regulile, să dai cu ordinea pe care ai respectat-o dintotdeauna, de pământ. Ai postări despre ce tare e Joker și cât te atrage ideea din spatele lui, te fascinează thrillerele și poveștile polițiste cu crime și răufăcători, ai tot felul de fantezii cu oameni care te urmăresc noaptea, femei cu care ai relații și în același timp postări despre motto-urile tale despre Dumnezeu pe primul loc și chestii de genul. Mi se pare că ești cumva la un pas de... ceva.

Hotărăște-te. You can't have your cake and eat it too. De asta nu sunt bune extremele, poți cu ușurință să ajungi fără să-ți dai seama la polul opus dintr-o întâmplare aparent nesemnificativa ce va fi picătura care a umplut paharul. Genul asta de reacții este îndelung documentat, practic cei care fac asta reprezintă o tipologie in sine.

| anonim_4396 explică (pentru VoidEternal):

Yes. I can have my cake and it it too.batting eyelashes

Cine mă poate opri?

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm, nu prea stiu ce sa zic. Eu cred ca tu vrei sa iei o muscatura sanatoasa din tortul asta. O muscatura din aia dupa care ai nevoie de servetele. Te-ai cam saturat sa-l pastrezi si sa te uiti la el.

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

Your Big Boss zice altceva. Zice ca nu prea e ok sa mananci din tortul asta cu fructe interzise. Dar natura umana este ceea ce este. Stii cum e vorba aia cretina, "ochii vad, inima cere". Suntem creaturi (imi pare rau ca nu o zic in romana dar e mai clar in engleza) "fundamentally flawed"
Intrebarea asta pe care ai pus-o, nu ai pus-o ca sa aflii ce parere au altii despre actorie. A fost 100% despre tine. Normal ca ai dona banii aia, nu iti pasa de ei. Tu vrei sa musti din fructul ala intr-un fel care sa fie oarecum acceptabil din punct de vedere social si oarecum si religios. Pentru ca a juca inseamna a te preface. Deci poti mentine aparenta ca tu nu vrei de fapt asta, ca tu nu esti de fapt asa. Poate ca nu esti, dar esti tare curioasa sa afli cum ar fi sa fii.

31 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Accept cu conditia sa nu ma considere gay in rol, cu femeia o fac in direct prin sarut.

| Ofiintă a răspuns:

Interpretarea rolului unui anumit personaj nu intră in conflict cu personalitatea actorului. Ca actor trebuie să interpretezi milimetric un anumit personaj. Indiferent dacă interpretezi rolul unei femei de moravuri usoare sau altele care nu te definesc.

| RAY a răspuns:

E doar un film copii, as accepta, e cv fictiv nu real

| Violleta2022 a răspuns:

Un actor cu "adeavarat" foarte bun, este versatil si poate interpreta orice rol cu succes.

Un om oarecare nu ar putea sa joace nici macar un rol simplu, dapai unul controversat, fiindca nu are talent si asat se va vedea imediat.

Personal, evit sa ma fac de rusine si sa cad in ridicol cu chestii pe care nu le stiu, asa ca, nu ma incumet sa joc teatru de nici un fel, nici roluri cuminti, nici obraznice.

| Drimmero a răspuns:

Cata imaginatie poti avea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu fumez sad

| Mosotti a răspuns:

As accepta, sigur ca da, de ce sa nu am eu banu` gros sa o duc bine? Plus ca poate-mi si place, as si dona o parte unde e nevoie.

| Hammurabi a răspuns:

Citeam întrebarea ta și în minte îmi ziceam "da, asta aș putea să fac, și asta, ar merge și asta, pot să mimez și asta..." până am ajuns la "mimează sexul cu o persoană de acelaș sex".
Aici mi s-a ridicat părul pe mâini și pe picioare și primul lucru care mi-a venit în minte a fost "îmi bag... în ei de bani și de faimă" laughing
Probabil sunt prost, tâmpit sau cum vrei tu să crezi, dar niciodată n-am să fiu de acord, că sexul între două femei e acelaș lucru ca sexul între doi bărbați.
Între doi bărbați mi se pare cel mai nașpa lucru care există.
Știu că o să-mi iau nenumărate înjurături, dar asta e părerea mea.
E o chestie de care nu voi reuși niciodată să vorbesc sau la care să mă gândesc fără să îmi provoace o repulsie groaznică. Involuntar. Total involuntar.

| DonEduardo a răspuns (pentru Hammurabi):

Sunt de acord cu tine la partea cu sexul intre 2 barbati.

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

Teoretic e aceeasi chestie, adica tot un act sexual intre homosexuali, fie ca vorbim de barbati sau femei din acea categorie, dar tehnic nu prea, aici intervine fantezia unui barbat hetero si vorbeste atractia pentru femei, adica vedem senzualitate intr-o scena erotica intre 2 femei (sau mai multe), inteleg ce zici.

| Hammurabi a răspuns (pentru Drimmero):

Doar teoretic e aceeași chestie. laughing
Dar practic nu.
Nu poate fi o friptură de gâscă același lucru cu o friptură de cioară.
(presupun, pentru că eu sunt vegan) laughing

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

In comparatia asta intre fripturi si cupluri gay, barbatii sunt ciorile?

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

Mai bine zis e ca si cum ai compara berea cu alcool vs berea fara, nu?

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Comparația nu e între fripturi și cupluri gay.
Comparația e doar între diferențe.
Dar tu ești liber(ă) să o interpretezi cum vrei. laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru Drimmero):

Prea blândă comparația... laughing

| Mayhem666 a răspuns:

As accepta cu mare drag un asa rol, mai ales ca nu-mi incalca principiile morale.
Doar sa raman vegetarian, si ireligios. Doar aceste doua principii sa mi le pastrez.
Mereu am vrut sa fiu antagonistul intr-un film.
P.S. A fi psihopat e o boala mentala, iar a fi homosexual e o chestie genetica, aici nu e vorba de principii.

| Nirvanaaa a răspuns:

Hm, aș refuza. Nu aș juca bine acel rol, tocmai pentru ca el contravine sa zicem cu principiile mele morale. Și nu aș accepta ceva ce sigur nu aș face 100% bine și de calitate.

Răspuns utilizator avertizat
| wildthing a răspuns:

Am exact aceeasi parere ca Hammurabi. Nu as face niciodata rol de homosexual. Nimic pe lumea asta nu ma scarbeste mai mult decat o relatie sexuala intre doi barbati. Cu sexul intre doua femei nu am nici o problema, ba chiar mi se pare sexy.
Spre deosebire de Hammurabi insa, pe mine me doare fix in in poola daca voi fi injurat si acuzat ca nu sunt "politically correct". Chiar fac tot ce pot ca sa nu fiu politically correct...consider ca a fi asa, e rezultatul indoctrinarii si spalarii pe creier practicate de "progresisti".winking

| Eireann a răspuns:

Charlize Theron a facut exact asta in filmul "Monster". Da, fara rezerve. Si in scenetele de la gradinita alegeam sa fiu vulpea care era mereu personajul negativ.

| Seba2013 a răspuns:

Nu, i-as lasa pe aia mai reali. As baga mai multa realitate fara actori bine mancati, pieptanati, etc. Daca as face film cu nebuni i-as chema pe aia care chiar nebuni si le-as arata adevarul. lumii. Prea multa prostie si cuburi care nu au treaba cu realitatea, ba mai rau prin asocieri si stilism poate sa te faca sa doresti, empatizezi, etc, cu ceea ce se presupune ca nu iti doresti sa ajungi. Ma duc sa ma culc cu intrebarile tale ca simt ca ma fac umbra. Nu as da bani nici timp pe asemenea tehnici pentru ca nu imi arata bine realitatea. Daca ar fi sa joc asa avea coloana vertebrala si as arata lumii profesionalism, respect, caracter, moralitate si m-as duce la emisiuni calitative. Pe aici m-as invarti eu, daca as fi desigur un om puternic in lumea aceea.

| DonEduardo a răspuns:

Eu as accepta, ce naiba, e doar un rol.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Woo, tu da? Dai cu Dumnezeu de pământ pentru faimă și apoi banii la biserică? Ceva deplasat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu aș dona banii bisericilor, ci bătrânilor și copiilor nevoiași. Ălora care chiar merită.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles, nu-ți întări hula. Îți imaginezi că poți jertfi prin desfrâu. Tatăl nu primește.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Perfect rolul pentru mine laughing. Sunt lesbiană, ma duc sa joc și fără sa ma cheme ei laughing

| gellalbie4ever a răspuns:

Astea..rolurile, sunt doar niște roluri. actorii nu se iau după roluri. ei să iau după ce le pică și ce merge cu ceea ce pot să facă ei. Ăștia actorii studiază în școală apoi practică pe scenă și așa mai departe. Ca orice om nu le convine să stea să muncească atât și apoi să găsească alt rol. E SALARIUL LOR, Toți actorii se visează vedete. Ăsta e scopul lor. La fel și pictori și cântăreții și scriitori, și dansatorii și compozitorii și atleții ect ect
regizorii cum îi aleg?
Doar pe ei care se apropie cel mai mult de personaj

Există cazuri:
gen te duci să dai probă la audiție pentru un personaj și să zică ăla "bă vezi că nu te pricepi, i-a încearcă pe ăsta? pot să-l faci? și Boom ești psihopat sau altceva acum ce să faci să dai cu piciorul în ceea ce ai primit pentru că gen tu ești persoană cu calități.
ce idiot ar face asta!?

| gellalbie4ever a răspuns (pentru gellalbie4ever):

Există și actor care se pricep nu mai într-un anumit gen de filme gen horror sau polițiste sau care își găsesc atunci ramura pe care se pricep și nu vor să mai încerce și altceva sau nu se pot pricepe și la altceva pentru că nu au atât de mult talent
Acum e "la modă" cu actorii versatili, Că prea ne-am plictisit de un același tip personaj interpretat de acelaș om prin toate filmele.
La felul cum l-au Îmbrăcat pe Johnny Depp în fantastic beast arăta că ai un Jack Sparrow în 1900, fantastic beast. Adică dacă te uiți mai bine la pantaloni, sunt de pirat!?
ce vrei să spui că *sunt NIȘTE prefăcuți* nu e prefăcătorie "să joci?" că doar nu o fi pe bune?