| PsyhoChild a întrebat:

Daca vreau sa cumpar ceva online cu un cod paypal imi trebuie neaparat cont? Daca da contul trebuie sa fie legat la un card de la o anumita banca?

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ca sa ai un cont bancar poti sa iti faci la orice banca doresti tu. Apoi iti deschizi un cont pe Paypal si iti atasezi contul bancar de acesta. Il activezi primind un cod de la Paypal, il afli doar din extrasul de cont, este format din 4 cifre. Apoi poti face cumparaturi cate doresti.

Fara contul bancar si doar un cont de Paypal nu se poate fac cumparaturi, nu se poate face tranzactia valutara intre banca->paypal->website

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista cod paypal!
Paypalul este ca o banca electronica, practic o platforma internationala de plati online si daca nu ai cont eligibil la Paypal, nu-l poti folosii.
Pentru a-ti afce cont la Paypal trebuei sa ai 18 ani impliniti si sa ai cont bancar la o banca sau credit card, pe care le legi de contul paypal, dandu-le accesul celor de la Paypal sa-ti verifice contul bancar si sa-ti activeze contul paypal, pe care-l poti folosii dupa aceea.