| RM94 a întrebat:

Daca vreau sa trimit un colet prin Posta Romana, ce detalii trebuie sa dau despre destinatar? Adresa, numele, numarul de telefon? Si cum/cand primesc banii?

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Te duci la posta si ii spui lui tanti de acolo ca vrei sa trimiti un colet cu plata ramburs. Completeaza acolo cateva chestii, completezi si tu si gata coletul.

Tu trebuie sa scrii datele tale la EXPEDITOR nume, prenume, adresa ta, localitate, cod postal si numar de telefon si acelasi lucru la DESTINATAR.

Si banii ii primesti dupa ce ajunge coletul la destinatie, primesti acasa de la posta un preaviz sa te duci sa iti iei banii.

| Andeuta a răspuns:

Ca sa trimiti prin posta un colet iti ia vreo 5 minute, ti se dau doua formulare, le completezi cu datele tale personale dar si ale destinatarului si gata. Am trimis o multime de colete prin posta, nu au fost probleme. Cel mai mare a fost un colet de 5 kg A ajuns foarte bine in Bucuresti. A ajuns a treia zi, dupa inca doua zile aveam banii. In functie de greutatea coletului platesti si tu o suma modesta de bani.