| Andreimat a întrebat:

Dacă vrei să devii mai dur te poate ajuta un psiholog?

10 răspunsuri:
| Vatamaniuc_Liviu_2001 a răspuns:

Posibil,
Dar ce te ajută cel mai bine ar fi experiența dacă câstigi experiență cu un psiholog atunci da
(Logic este diferit la fiecare om adică nu te-ar putea ajuta un psiholog cu nimic)

| anonimg a răspuns:

Nu căuta să devii mai dur. Ci caută să îți pui încrederea în Dumnezeu, și El te va ocroti.
Cât despre cei tari, îi va pedepsi Dumnezeu.
"Cei rai n-au pace, zice Domnul." (Isaia.48:22)
Cei rai n-au pace, zice "Dumnezeul meu." - (Isaia.57:21)
Duritatea ne va scurta viața si sănătatea.
Noi nu avem de luptat cu oamenii. Ci doar cu defectele noastre de caracter. Altfel am trăit degeaba pe pământ, și nici cerul nu-l vom vedea.

| Sn4k3 a răspuns:

Da, sa-ti revii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Un psiholog nu te ajuta sa devii dur, ci doar sa scapi de ansoasele care le ai deja (adica, de problemele psihice cu care te confrunti).

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Adevarat ce zici maestre, dar cum ii pedepeseste Dumnezeu pe nenorociti? am un vecin o jigodie, mai am putin si-l bat, am vorbit cu el de zeci de ori si este imposibil, este o scarba de om si a facut si rau in trecut la altii, dar de vreo 7-8 ani tot astept sa-l bata Dumnezeu si nu o face...de aici deduc ca sunt si unii oameni rai care sunt si ei protejati de Satan astfel ca nici Dzeu nu le face mare lucru ca sa duca lucrarea lui satan mai departe ca apoi sa fie 100% ai lui, deci si satan isi protejeaza discipolii.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru anonimg):

Mi se pare că ești special, omule.
Cunoști foarte multe informații reale, te admir!

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Simpatic):

Poate se referă la faptul că cei răi n-au pace pe lumea cealaltă, nu pe pământ.
Cred că pe pământ, oamenii își fac propriile alegeri, sunt răi sau buni sau poate unii sunt între rău și bine. Cred că, cu toții vom plăti pentru ceea ce am făcut pe pământ, când vom muri.
Nu știu dacă vor plăti și cei care sunt buni, dar știu că și noi, cei buni facem păcate, nu există om care să nu facă păcate.

| anonimg a răspuns (pentru Simpatic):

Dumnezeu ne-a invatat sa luam si masuri disciplinare.
Cand cineva (ne) face rau, trebuie sa mergem sa vorbim personal cu el. Daca ne asculta, l-am castigat de partea noastra.
Daca nu ne asculta, sa mai luam cu noi 2-3 martori si sa stam de vorba toti cu el; fara amenintari.
Daca nici de data aceasta nu ne asculta, va trebui sa-l incredintam autoritatilor.

"Oricine sa fie supus stapanirilor celor mai inalte; caci nu este stapanire care sa nu vina de la Dumnezeu. Si stapanirile care sunt, au fost randuite de Dumnezeu.
De aceea, cine se impotriveste stapanirii, se impotriveste randuielii puse de Dumnezeu; si cei ce se impotrivesc isi vor lua osanda.
Dregatorii nu sunt de temut pentru o fapta buna, ci pentru una rea. Vrei, dar, sa nu-ti fie frica de stapanire? Fa binele, si vei avea lauda de la ea.
El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tau. Dar, daca faci raul, teme-te, caci nu degeaba poarta sabia. El este in slujba lui Dumnezeu, ca sa-L razbune si sa pedepseasca pe cel ce face rau." (Romani.13:1-4)
Cu toate acestea nu trebuie sa-i uram pe oameni si sa nu le purtam dusmanie. Vinovatia cea mai mare o poarta parintii lor, chiar daca acum copii lor sunt aproape cu varsta de portile mormantului si nu au facut nimic ca sa-si dezvolte caractere frumoase.
Deci daca vecinul tau este asa cum spui, aduna reclamatii peste capul lui -de la tine si de la vecini. Trebuie sa vorbesti si cu vecinii tai.

| AlxAlex42 a răspuns:

Mai dur?
Nu înțeleg de ce vrei să devii ceea ce nu ai fost niciodată până acum.
Trăiește-ți viața fra, de ce să te schimbi?
Să devii mai dur etc?
Că ii vezi pe ceilalți sau ce?
Ceilalți sunt niște cretini care vor să facă pe șmecherii.
Tot același om ești, fii tu însuți, lasă viață sa meargă natural, cum esti tu acum asa sa ramai exact cum ai fost mereu.
Mergi relaxat, zâmbește când ești fericit, glumești, respectă lumea și fă-te respectat de cei din jur.
Naturalitatea si originalitatea mereu este și va fi atrăgător.

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Bravo, vorbesti ca un crestin dupa evaghelie asa zisii pocaiti, mie imi place sa ascult invataturi din Biblie! bvo