| Henrypericolpublic a întrebat:

De cand nu ati mai iesit din casa?
Ce faceti in casa?
Voi sunteti de acord cu aceste masuri de restrictie?
Eu sunt oarecum 50-70% de acord, dar in unele privinte mi se pare exagerat.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio masura nu e exagerata... poate au fost chiar prea blande pana azi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar nu contează cum ți se pare ție.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am iesit si astazi, dar cu masina, pana la doua magazine. Am dus ceva unui "carantinat", i le-am aruncat peste gard, si am stat de vorba de la 5 metri.
Sunt de acord cu masurile, altfel nu s-ar ajunge nicaieri. Strazile sunt pline, unii oameni inteleg despre ce e vorba, poarta manusi si masti, dar cei mai in pericol - bosorogii, umbla mai a naibii decat pana acum. Cred ca le-au spus idolii lor antenisti, ca e o inventie de-a lui Iohannis, si ne trezim indata cu protest pro-PSD, impotriva situatiei rolling on the floor

| Drimmero a răspuns:

Oarecum sunt de acord, mi se pare cam cea mai rationala decizie, sunt safe stand in casa, mai ies pana la poarta, sa iau o gura de aer, sa ma intind putin si constat ca e pustietate, zici ca am casa langa o padure, picior de om nu mai e.

Nu stiu cat am de izolare, se pune daca mai ies si pana la poarta? Cert e ca nu am mai avut deplasari lungi de zile intregi, de cand am luat liber. E o picatura chinezeasca, dar nu e dracu chiar asa de negru pana la urma/

| Henrypericolpublic explică (pentru Drimmero):

Ai voie sa iesi si in propria gospodărire si la poarta.
Nu se ia chiar din aer sau se ia dar trebuie sa stai mai mult timp in acel loc.
Se ia foarte mult din contactul cu persoanele infectate.
Oricum va trece pana la urma sunt sigur ca la venirea caldurii va trece.

| Drimmero a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Asa zic si eu, in mai sa dispara, alega-s-ar praful de el de virus!

| Freya1 a răspuns:

Am noroc ca sunt acum la casa si pot iesi in curte, azi a fost prima zi după mai bine de 2 saptamani in care am facut un drum mai lung dar si ala cu masina.
Ba, oricum nu prea tine nimeni cont de restricțiile lor asa ca nu prea se vede o schimbare asa mare înafara de faptul că suntem praf cu bani si cu alimentele pe alocuri.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

3-5 zile, nu mai țin minte. Ce făceam și înainte, citesc, beau un vin, învăț, am 100 de activități, nu mă plicitisesc. Da, sunt de acord, am diabetici în familie.

| Nemessys a răspuns:

De cateva zile.
nu e asa plictisitor cand mai ai pe cineva cu care sa stati impreuna in carantina. laughing
Eu nu neaparat ca nu sunt de acord, ci nu ma afecteaza. Atat doar ca trebuie sa stau la coada ca in comunism cand ma duc la super makert, atat.

| Andrei200202 a răspuns:

Un avantaj celor care stau la țară si pot să umble nestingheriti prin curte/grădina.

| 70gabriela70 a răspuns:

Eu n-am mai iesit din casa de cateva ore fiindca merg la munca. Cand sunt acasa fac scoala online si activitatile obisnuite. Sunt de acord cu restrictiile, desi as fi fost de acord mai mult sa prevenim decat sa tratam.