| HeeVTM a întrebat:

De cateva zile stau si ma gandesc ce se intampla dupa ce mori...si am ajuns pur si simplu sa vreau sa mor sa vad ce se intampla..sunt nerabdator... oare am luat-o razna sau mai sunt oameni care gandesc la fel?

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

Dupa ce mori,
dpdv fizic:
1. te descompui prin pamant sau foc, si reintri in sistem ca ingrasamant, mai sunt si variantele in care esti dat bucati la vulturi pe un pisc de munte in Tibet parca da nu-i important

dpdv spiritual cica:
1. Ramai blocat intre lumi(viata neimplinita) si bantui pe terra forever, fara interactiune si scop poate o iei rasna
2. Ajungi intr-un intuneric infinit unde ramai inert inconstient forever, dar din moment ce esti inconstient nu poti vedea deci iar nu-i important.
3. Te trezesti in Valhalla, constient vezi si simti tot da nu poti da feedback share. FAK, si te meet cu GOD care iti dezvaluie MATRIXUL si maretia.
4. Esti reabsorbit in constiinta universala unde iar ramai inert inconstient si cineva sau ceva iti mulge forever ce ai invatat pana acum cu viteze 8G.
5. Poate mai primesti o viata in alta parte in multivers, Earth 73.
---
sunt nerabdator> deci daca te grabesti si crezi ca nu mai ai sens aici, o sa fie o unitate in minus, pe terra, deci mai putina poluare,
probabil nu mai poti posta si contul devine inactiv, si poate ai gasit raspunsul.

razna>poti consulta facultativ un filozof si in faza 2-a un psiholog care daca este depasit te da la un psihiatru care te v-a ataca cu multe tik takuri colorate pe zi, da esti deja legat cu chingi late de 5 cm de un pat intr-o camera buretata
mai ceva ca in The Count of Monte Cristo (2002) imdb.

mai sunt oameni>sigur mai sunt, unii cu pasarea altii cu stolu

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Poţi să încerci, dar după ce mori revino măcar pentru câteva momente pentru a-ţi exprima regretele pentru gestul făcut.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cine s-a gândit la viața de dincolo, cred că și-a imaginat (și) diferite scenarii. Care-i adevărul, rămâne să vedem. Până atunci, trăiește-ți viața frumos.
Vezi filmele Flatliners (1990) si remake-ul din 2017, care tratează acest subiect.

| T0T a răspuns:

O să vezi exact ce ai văzut înainte de a te naște, cel mai probabil. Partea bună e că oricum nu vei ști niciodată și totul va fi dat uitării. Imaginează-ți un bătrân care vrea să vadă ce e într-o cutie, dar are Alzheimer. Îi iei cutia, iar în momentul următor cutia nu mai există, la fel ca și curiozitatea de a afla ce e în ea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu esti foarte lipsit de ocupatie in viata, observ. Iti dai seama ca cea mai probabila chestie care se va intampla va fi ca nu vei mai afla nimic? Ai murit, s-a stins lumina, ai scos stecherul, nu mai e curent in baterie, papa!

| SilentRain a răspuns:

După ce crapi in dureri sau nu, ajungi la 2 metri sub pământ fără să mai existi, mai departe ajungi mâncare pentru viermi

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Și cu sufletul ce se întâmplă? Ăla contează mai mult pan' la urmă. happy

| NotNamed a răspuns:

Raspunsul e simplu: Nu vezi, nu stimti, nu trăiești, nu te transformi in nimic. Efectiv e ca si cum n.ai fi existat. Dupa moarte nu exista nu se intampla nimic. Degeaba de. abia astepti sa mori ca dupa ce mori nu mai conștientizezi nimic. Singura dovada a existenței tale va fi pe pamant. Asa ca bucura.te de viata asta la maximul si trage de ea sa traiesti cat mai mult. Daca as avea oportunitatea ca la 70-80 de ani sa imi transfer creierul intr.un robot as accepta. Mai bine traiesc intr.un corp robotizat inca alti zeci sau sute de ani decat sa dau coltul si sa nu mai simt nimic.

| PsyhoChild a răspuns:

Cât de măreață pare a fi moartea, eu zic ca trebuie să-ți traiesti viața, mai ales ca nu stie nimeni ce se întâmplă dacă mori. Zic asta pentru a nu avea regrete dacă mori prematur

| KR0NSTADT a răspuns:

Există această dorință, la un moment dat, în mintea oricărui om întreg la cap. Este normal să ne punem întrebarea asta.
Tu, ai luat-o puțin pe arătură. Poate că ai mintea mai odihnită.
Trupul nostru fizic este doar o "mașină". Unii au Mercedes, alții au Tico.
Dar, nu contează cu ce te deplasezi. Contează ce faci în timpul călătoriei.winking
Suntem aici fiindcă avem nevoie să învățăm ce este cu noi, și de ce este totul așa cum este.
Degeaba vrei să mori, fiindcă nu tu decizi când se va întâmpla asta.
Mai caută, mai cercetează.
Vei fi surprins de ceea ce vei afla.

| valigrasu a răspuns:

Dacă mori nu mai apuci sa vezi asta mai bine ramai viu sa nu moara și alți pe lângă tine