| Malvina24 a întrebat:

De ce a devenit TPU asa? Nu stiu daca mi se pare mie sau nu dar in ultima vreme din putinii care frecventeaza acest site foarte putini raspund din placere la intrebari, foarte putini raspund pentru a te ajuta si nu pentru fundita, respectiv voturi(inteligent, folositor, etc). Cati dintre voi mai aveti acesta impresie? In ultima vreme mi-am pus intrebari si am numai cate un raspuns la fiecare, la inceput cand m-am logat aveam cel putin 10-15 raspunsuri si gaseam rezolvarea.Acum dau fundita pentru efortul depuns pentru intrebarea/intrebarile mele.Adica nu neaparat ca am fost multumita de raspuns ci si pentru ca acel user si-a "pierdut " timp din viata sa-mi raspunda mie la o intrebare.Se poate schimba cumva situatia? Mi-as dori ca TPU sa revina iar ca la inceput!

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Este greu sa mentii mereu la "inaltime" un site care are peste 70. 000 de useri si asa cum s-a mai raspuns deja media de varsta a scazut si intrebarile au fie caracter pueril, fie de natura sexuala, fie relationala.
Eu sunt un user vechi si ma straduiesc sa raspund intrebarilor puse de prietenii mei virtuali, cu precadare, precum si altora, daca timpul imi permite.
Am pus putine intrebari si de regula, ele aveau caracter educativ si prezentam niste link-uri ce aveau importanta, dar am constatat ca nu este reciprocitate. Daca eu raspund prietenilor mei virtuali, cand eu am pus intrebari (care se comunica de administratia TPU celor ce-ti sunt prieteni), am primit putine raspunsuri.
La ultima intrebare, am avut neplacuta surpriza sa fie raportata ca indecenta si administaria mi-a sters-o din cont si de site si doar dupa ce eu si Gabriela, am raportat la Admini, a fost sters raspunsul jignitor la adresa mea si repusa intrebarea cu raspunsurile date. De ce se intampla acest lucru? Pentru ca intra niste copii care nici nu lectureaza link-ul, ori filmuletul respectiv si isi dau cu parerea, este un mod gresit de a naviga pe acest site.
Eu am speranta ca acei useri care se "distreaza" in acest mod, raportand in mod gresit, insultand nemotivat persoane adulte de pe site, cu timpul o sa fie suspendate ori excluse de pe site, dar aici trebuie ca, fiecare dintre noi sa luam pozitie daca ii intalnim.
Mie imi place acest site si ajut de 1 an si 7 luni comunitatea TPU cu raspunsurile mele si cred ca mai sunt multi useri asemenea mie care trebuie respectati si pretuiti pentru munca "pro bono" (gratuita) pe care o fac in folosul altora.
Multa sanatate, ganduri bune, minti luminate si un viitor bun pentru acest site care ne-a facut sa ne cunoastem, sa ne ajutam reciproc si sa facem lumea "un picut mai buna", scopul final al site-ului.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Buna, Malvina.
Iti dau dreptate. Si eu mi-as dori cu TPU sa devina un site mai productiv si sa se ridice la niste standarde mai inalte. Solutiile? Probabil sunt. Si sper, ca adminii vor gasi cele mai potrivite din toate punctele de vedere. Eventual, as propune, ca TPU sa fie mai bine promovat printre persoanele peste 20-25 de ani, cu o experienta de viata mai bogata. Am putea incepe prin trimiterea invitatiilor de inregistrare adultilor din listele noastre de e-mail. Ne lipsesc oameni cu minti sclipitoare, cu experienta de viata (nu ca n-ar fi deloc), care stiu sa dea sfaturi cu adevarat bune.
Numai bine tuturor!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai dreptate, din ce în ce este mai lipsit de calitate.
Adminii ar trebui să echilibreze un pic întrebările care apar pe site, și în special "reclame" de reprezentanți Avon, Oriflame, teme de școală care au început să curgă, etc.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Situatia asta nu e chiar actuala. Goana dupa fundite e deja un sport nationaloh go onDar faptul ca pleaca useri importanti pentru ca s-au scarbit de calitatea intrebarilor, si ca cine ar trebui sa selecteze intrebarile inainte de a aparea pe site nu isi face treaba destul de bine. S-au saturat de raspunsuri intr-o limba diferita de cea natala.Si e normal ca atunci cand nu te mai simti bine sa pleciwinking

| Malvina24 explică:

sad foarte dezamagita nu stiu ce se intampla, ieri am pus o intrebare si nu am nici un raspuns, chiar asa nimeni nu vrea sa ma ajute nu vrea sa imi ofere o mana de ajutor, nu inteleg unde au plecat toti de pe site, are rost sa mai fiu membra aici? Raluca, te rog explica-mi tu ce se intampla cu TPU, nu mai e pe care il stiam eu.

| Nicoleta a răspuns:

Ai dreptate.
In ultima vreme, utilizatorii care pun intrebari la panarama atrag atentia tuturor si aduca foarte multe raspunsuri, pe cand alte intrebari serioase abia daca aduna 3 raspunsuri.straight face

| clauss a răspuns:

Cred ca am gasit explicatia, dupa mine, a scazut mult varsta celor care intra pe TPU si automat s au schimbat si intrebarile, raspunsurile, au devenit mai jalnice, mai mistocare, cu tenta porno. o alta explicatie ar putea fi, plecarea din tara a unora dintre noi si in ultimul rand educatia unora

| micurutza2005 a răspuns:

Da s-a schimbat mult TPU, vad ca se permite orice intrebare fara restrictii si toti plictisitii pot scrie orice sa ne streseze pe toti inloc sa vorbeasca ceva de folos pentru toti care au nevoie, de aceea o sa scada si "audienta"siteului incet, imi pare rau ca nu ne mai ajutam si nu mai santem asa receptivi la problemele altora nu mai santem toti pentru unul, pacatsad

| mircea a răspuns:

Ceea ce ne aduci la cunostinta este si rezultatul "politicii" de acordare a statutului de expert. Sunt oameni care au experienta necesara sa raspunda chiar mai mult decat bine la intrebarile unora dintre useri, comparativ cu cei care raspund la 50 de intrebari pe zi. Deci nu credeti ca acolo unde nu se apreciaza calitatea ci doar cantitatea, urmeaza firesc un declin sigur? Sunt unul dintre cei care participa din convingere si nu-mi trebuie niciun fel de aplauze, dar cand vad, intr-adevar numai intrebari de genul : "cum sa-l sarut pe iubitu, inainte sau dupa sex, sau cum sa-l facmec mai iute, cu ardei sau cu fustita aia rosie si scurta", parca iti vine sa te apuci de altceva. Chiar daca ma repet, acest site ar avea de castigat enorm daca ar renunta definitiv la actuala medoda de promovare a cantitatilor impresionante de raspunsuri in beneficiul calitatii raspunsurilor. Si mai este ceva : se poate compara un tanar de 20 de ani cu unul matur de 50 de ani? Evident ca nu. Si atunci este firesc faptul ca cei mai copti vazandu-se neluati in seama, evita sa mai participe. Nu, nu cred ca se va schimba ceva, atat timp cat "trend-ul" actual va continua. Infantilizarea intrebarilor este un semn de lipsa de interes din partea adminstratorilor. Nimic pe lumea asta nu se mentine la o calitate general apreciata daca nu sunt impuse standarde de calitate clare si ferme. Inchei aducandu-va aminte de o inteleapta vorba romanesca :"daca n-ai un batran, atunci cumpara-l "!

| Larisa_5606 a răspuns:

TPU a devenit asa din cauza unor utilizatori care pun intrebari la misto, raspund la misto si etc.
Intrebarile au devenit de prost gust, uneori imi este scarba sa si citesc, funditele astea zici ca sunt niste bomboane si aproximativ toti alearga dupa ele, au plecat utilizatori foarte buni care te ajutau si nu tineau cont de nimic.
Si eu vreau sa fie ca inainte insa mai asteptam si vedem ce se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate.

Plus că unii din userii care erau foarte activi pe site, nu mai frecventează site-ul atât de des şi nu mai răspund cu poftă.

Dacă se poate schimba... probabil dacă dispare pentru un timp fundiţa şi voturile să vedem cum se mai premiază ei.

Au 3 variante:

Pleacă de pe site şi revin când este funda reintrodusă.

O să răspundă ca să ajute.

O să facă mişto.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, asa este.Media de varsta a scazut foarte mult(si e in continua scadere)si, odata cu ea si calitatea postarilor, indiferent de natura lor.Majoritatea intreberilor nu merita atentie, iar cele care merita un raspuns bun se pierd in multime.Majoritatea celor care intra nu inteleg scopul site-ului(raspund pentru fundita, puncte sau pentru voturi), majoritatea celor care o fac/faceau fie au plecat, fie mai intra foarte rar(sau daca intra nu au, pur si simplu, la ce raspunde). Si mie mi-e dor de vechiul TPU(de prin octombrie-noiembrie 2009), dar ma tem ca e prea tarziu sa redevina ceea ce a fost(s-ar putea lua unele schimbari pentru asta, dar nu va face nimeni lucrul acesta). Asta e, ramanem pe TPU pentru putinele elemente ale site-ului care ne-au motivat sa devenim membri si care inca nu au disparut.