| KsfNksf a întrebat:

De ce americanii își asumă toate meritele pentru proiectul "Manhattan" dacă cercetarea științifică a fost condusă de inginerul evreu Robert Oppenheimer, al cărui tată emigrase din Germania în 1888, iar singurul american care a avut un rol major e Leslie Grovers, un ofițer din Armata SUA care n-avea nicio treabă cu fizica nucleară?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai citit despre? Ai văzut ce s-a întâmplat acolo? Dar de Fermi ai auzit și de rolul lui în proiect?

| KsfNksf explică (pentru sadrian46):

Fermi era italian, ce treabă are el cu americanii?

| sadrian46 a răspuns (pentru KsfNksf):

Cum adică ce treabă are el? Citește istoria bombei atomice și o să vezi ce treabă are.

| KsfNksf explică (pentru sadrian46):

Da, a lucrat pentru americani în Proiectul Manhattan, dar nu era american decât prin cetățenie, el fiind născut italian. Adică Fermi și Oppenheimer au lucrat, iar americanii au supravegheat și și-au însușit toate laudele. Asta am vrut să zic; Fermi a lucrat pentru ei, dar nu era de-al lor.

| sadrian46 a răspuns (pentru KsfNksf):

Dar nu era de-al lor.
Până emigrezu nu ești de-al lor. După ce ai emigrat ești. Ei sunt toți o națiune de emigranți. Doar indienii nativi sunt americani get beget.

| Meme10Meme a răspuns:

Nici bomba nucleara nu a fost facuta de ei.

| Robertandrei4858 a răspuns:

La război înapoi, la merinde înainte. Tragi tu concluziile.