| anonim_4396 a întrebat:

De ce ar trebui sa-mi fie mie mila de patronu' unei companii sau a unui IMM, ca i-a scazut profitul? Apropo de reclamele METRO.

De ce sa mor eu de un patron ce-si plateste angajatii cu 1300 lei pe luna? Un patron ce daca n-ar fi salariu minim, i-ar plati si cu 500 lei. De exemplu Italia si Spania, economiile lor seamana dar in Italia ai salariu ca necalificat 600 euro in cea mai saraca regiune, pentru ca nu exista salariu minim si in Spania unde exista, ai de la 1000 in sus.
Si nu zic de magazinele de familie la colt de bloc. Zic de lanturi uriase de magazine.

Astia nu se gandesc ca au si angajatii familie si viata? Si elev sa fii.
Si salarii mai se pot da. LIDL are cel mai mic salariu 2400 lei cu bonuri, Carrefour, 1300.

N-au bani de salarii si conditii, sa inchida.

PS:
Daca nu esti de acord cu mine, am o armata de postaci pe YouTube la clipul Recorder de mai jos ce sunt de acord cu mine.

https://www.youtube.com/watch?v=39evQ_Veoi4

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat au sute de angajati inseamna ca cei care lucreaza acolo sunt multumiri cu 1300 sau nu au alta varianta. Tu daca nu vrei te poti duce la lidl de aia e o tara libera, te angajezi unde vrei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"De ce ar trebui sa-mi fie mie mila de patronu' unei companii sau a unui IMM"
Nu ti-a cerut nimeni mila. Nu sta nimeni in mila ta, maturizeaza-te.

Un patron plateste 2200 de lei pentru un angajat inutil, care primeste 1300 de lei net. Iar aia care au acces doar la salarii minime, sunt persoane cam inutile. Rolul unui patron nu este sa-ti dea tie sa mananci; trebuie sa fii indispensabil pentru el, atunci faci tu regulile.
Se vede ca nu ai nici o treaba cu afacerile, nici macar pentru cultura ta generala. Nu ai habar cat ajung cheltuielile, ca sa tii pe picioare o afacere cu 30 de angajati cu salariul minim, de exemplu. Ai nevoie de incasari foarte mari ZILNIC, doar ca sa mergi pe 0.
Din banii pe care ii vezi tu in inacasari, scade 19% TVA, facturile, consumabilele, impozitul, etc.

"Daca nu esti de acord cu mine, am o [...]"
Cu replica asta implori mila pentru prostia ta?

Mila e un sentiment inutil. Patronii fac pipi pe mila/intelegerea ta. Daca erai un angajat profitabil, nu stiai cat e salariul minim.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu nu stau în RO, nu vorbesc despre mine. Da' ***.
Daar Dumnezo să dea faliment toți patronii de plantații!

Cum am zis, dacă nu pot da minim 2000 lei/lună net, să închidă.
În curând vor fi obligați de UE să dea salariu 2000 lei minim.